Gizmen Jones, Peely ve öteki tüm sevdiğiniz Fortnite karakterleri, neredeyse 3.5 senelik aranın sonrasında iOS’e geri dönüyor.

Resmi Fortnite hesabı X’te yapmış olduğu duyuruyla, oyunun Apple’ın mobil işletim sistemine dönüşünü müjdeledi. “iOS’teki Fortnite’ı hatırladınız mı? Geri getirsek iyi mi olur?” şeklinde atılan Tweet’le sevindirici haber takipçilere iletildi.

Fakat ABD yada İngiltere’de yaşıyorsanız (buna ülkemiz de dahil olabilir), o kadar da heyecanlanmayın deriz. iOS için Fortnite bir tek Avrupa Birliği vatanlarında yaşıyorsanız dönüyor.

Yalnız AB üyesi ülke kullanıcılarına geliyor

Peki ya niçin? Apple’ın eli, Dijital Pazarlar Yasası (DMA) isminde olan yeni bir AB yasası sebebiyle zora girmiş durumda. Hatta Fortnite bile geri dönüşünü mümkün kulan DMA’ya hususi bir teşekkürde bile bulunmuş oldu.

Peki ya bu yasa, Fortnite ve iPhone’u iyi mi etkileyecek?

Yasanın en mühim kısmı, Apple’ın AB’deki kullanıcılarına cihazları üstünden alternatif dijital pazarlara erişimi etken kılmasını mecburi kılıyor. Ek olarak geliştiriciler de bu alternatif platformlar üstünden uygulamalarını sunabiliyor olacak.

DMA’yla beraber Fortnite’ın artık Apple’ın App Store kurallarına uymasına gerek kalmıyor.

Apple vs. Epic Games: Oyun geliştiricinin zaferi

Eğer hatırlıyorsanız Epic Games ve Apple, Ağustos 2020’de kamuoyuna açık şekilde düşünce ayrılığına düşmüştü. Oyunu oynayanlar, oyunun içindeki eşyaları ve karakter görünümlerini, Fortnite’ın kendi “parası” olan V-Bucks ile alındığını bilir. O yaz Epic Games, Apple’ın App Store’un oyun içi satın alımlarını es geçip daha düşük bir fiyattan V-Bucks almasını elde eden yeni bir yol sunmuştu.

Görsel: Epic Games

Bu dolaylı yol, Apple’ın satın alımlardan %30 oranında para kaybetmesi anlamına geliyordu. Ek olarak bu durum, Apple’ın App Store politikasına da uymuyordu. Epic Games duyuruyu yaptıktan kısa bir süre sonrasında Apple, Fortnite’ı App Store’dan kaldırdı.

V-Bucks indirimini kaldırmak yerine Epic Games, Apple’la muharebeye girmeye karar verdi. Oyun geliştirici Apple’a karşı dava açtı ve tüm bunların sonunda Fortnite, App Store’dan yasaklanmış oldu.

Şimdiyse AB’nin yeni DMA yasasına bakılırsa Epic Games, resmi iPhone uygulamasını alternatif iOS uygulama dükkanlarından dağıtarak, firmanın App Store kurallarına uymasına gerek kalmadan kullanıcılarla buluşturabilecek.

Apple’a bakılırsa AB’nin DMA yasasına uygun iOS değişimleri, önümüzdeki mart ayında sunulacak iOS 17.4’le sunulacak.


Matt Binder’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.