Birkaç hafta ilkin piyasaya çıkan Galaxy S24’ü çıkmış olduğu şeklinde alanlar, çeşitli hatalar ve problemler yaşadıklarını belirtiyor. iPhone 15 ve Google Pixel 8 şeklinde telefonlar ilk çıktığında da çeşitli problemler yaşanmasına benzer şekilde yaşanmış olan problemler, görünüşe bakılırsa giderek artıyor.

Ekran problemlerinden garip kamera problemlerine kadar Galaxy S24 kullanıcıları, yeni bir aleti ilk alanlardan olma deneyimini zor yanından öğrenmek zorunda kalmışa benziyor. Doğal ki Samsung bu sorunları kısa sürede giderecek, sadece şimdilik pek yapılabilecek bir şey yok.

İşte şu ana kadar görülen yaygın Galaxy S24 sorunları:

Canlı ekran modu problemi

Samsung Galaxy S24’ü sattıran en mühim özelliklerden biri de ekranı. Ne yazık ki ekran, bazı kullanıcılara bakılırsa cihazın yaşamış olduğu en büyük sorunlardan birine de haiz.

Toplumsal medyada Galaxy S24’ü ilk alanların yaşamış olduğu sorunlardan başta geleni, Galaxy S24’ün ekranında renklerin gösterimiyle ilgili. Hatta o şekilde ki bazı kullanıcılar, renklerin oldukça cansız görünmesi sebebiyle bundan önceki model olan Galaxy S23’e dönmüşler bile.

Android haberleri konusunda tanınmış bir kaynak olan @UniverseIce, problemin “Canlı” ekran modu sebebiyle yaşandığını iddia ediyor. Bu mod, Galaxy S24’ün ekranında renkleri daha doygun gösteriyor. Bir çok kullanıcı da renk problemlerinin “Naturel” mod kullanılırken yaşanmadığı yönünde yorum yapıyor.

Bu da ekran probleminin donanımsal değil de yazılımsal bulunduğunu gösteriyor. iPhone 15 de ilk çıktığında aşırı ısınma sorunları yaşamış, peşinden haftalar sonrasında Apple’ın yayınladığı bir yazılım güncellemesiyle bu problem giderilmişti. Benzer olarak Samsung da problem yaratan “Canlı” renk profilini de bir yazılım güncellemesiyle düzeltebilir.

Sadece bununla ilgili bir başka durum olduğu da iddia ediliyor. Samsung, “Canlı” ekran modundaki renk profilinin hata değil bilhassa yapıldığını söylüyor.

İspanyol teknoloji sitesi Teknofilo, Samsung İspanya’nın kendilerine bu sorunla ilgili şu açıklamayı yaptığını belirtiyor:

“Kullanım esnasında daha doğru ve rahat görüntüleme sağlamak için Galaxy S24 serisi ürünlerin renklerini ve parlaklığını ayarladık. Daha naturel bir görüntüleme deneyimi sağlamak için ekran teknolojisinde bazı değişimler yapılmış oldu, bu yüzden kullanıcılar eski cihazlara kıyasla renk derinliğinde farklılıklar görebilir. Bu ekran davranışı kasıtlı bir renk ayarlamasıdır ve bir ürün kusuru değildir, bu yüzden güvenle kullanılabilir.”

Gene de açıklamada geri dönüşlerin değerlendirildiği de söyleniyor. Kim bilir “Canlı” ekran moduna karşı olan bu eleştiriler, Samsung’un geri adım atmasına da niçin olabilir.

Ekranda yeşil çizgi problemi

Samsung her ne kadar “Canlı” ekran moduyla renkler hakkında yeni bir şeyler deniyor şeklinde görünse de, bu problem çok da fazla bilgili ortaya çıkmışa benzemiyor.

Bazı Galaxy S24 kullanıcıları, oldukca daha fena bir ekran problemi yaşıyor: Ekranın üstünden altına kadar düz inen, dikey bir yeşil çizgi. Hatta bazılarında ekranda beyaz bir çizgi de bulunuyor.

Daha da kötüsü bu probleminin niçin kaynaklandığı hemen hemen belli değil ve Samsung’da görünüşe bakılırsa mesuliyet almıyor.

Samsung topluluk forumlarında yer edinen bir gönderiye ve Phone Arena’da yer edinen bir rapora bakılırsa kullanıcılar, bu yeşil (ya da beyaz) çizgi problemi hakkında Samsung, problemi çözme sorumluluğunun kendilerinde değil, T-Mobile ve Verizon şeklinde operatörlerde bulunduğunu belirtiyor. Dahası, operatörlerin de bu problem için Samsung’u işaret etmiş olduğu, bu yüzden kullananların problemi çözemeyip, telefonu iade ederek yeni bir ürün almak zorunda kaldıkları da söyleniyor. Doğal bu sırada Galaxy S24’ü ilk aldıklarındaki tüm indirimleri de yitirmiş oluyorlar.

İnternette gezindiğinizde, bu yeşil çizgi problemininin, bazı eski modellerde seneler sonrasında da çıkmış olduğu da görülüyor. Sadece Galaxy S24 kullanıcıları bu problemler kullanımdan birkaç gün sonrasında karşılaşmış durumda. Kullanıcılar telefonlarını düşürdükten sonrasında bu şekilde bir problem yaşamıyorsa, görünüşe bakılırsa bu sorun bir üretim problemi olabilir.

Sorunlu kameralar

Samsung Galaxy S24 Ultra’nın satışa dönüşen en mühim özelliği kamerası.

Galaxy S24 Ultra, içinde 12 MP’lik ultra geniş açılı bir kamera, 200MP’lik geniş kamera, 50 MP’lik 5X yakınlaştırmaya haiz telefoto kamera ve 10MP’lik 3X yakınlaştırmaya haiz telefoto kamera olmak suretiyle 4 tane arka kamera barındırıyor.

Bazı şanssız Galaxy S24 Ultra sahipleri, kameralarıyla yakınlaştırma yaparken kadrajda kayma yaşıyor. Bazılarıylsa belirli lenslerde kirli ve renksiz fotoğraflar çekildiğini söylüyor.

Phone Arena sitesinin belirttiğine bakılırsa Samsung Galaxy S24 Ultra kullanıcısı @smasithick, X’te paylaşmış olduğu ve yukardan görebileceğiniz videoda, kamerada değişik yakınlaştırma seçeneklerini denerken, kadrajın kaydığı net bir halde görünüyor. Kullanıcı bu problemi telefonu satın almış olduğu dükkanda yaşamadığını belirtirken, İspanya ve Tayland’da da bazı kullananların benzer sorunlarla karşılaşmış olduğu bilgiler geliyor.

Kullanıcı, Samsung servis merkezine gittiğinde müdürün, Hindistan’da üretilen ilk seri telefonlarda bu problemin bulunmuş olduğu hakkında bilgisi bulunduğunu iddia ediyor. Samsung’un kullanıcıya değişiklik verdiği, sadece firmanın problemi çözmek için bir yazılım güncellemesi yayınlamayı planladığını da söyleniyor.

Android Auto problemi

Uzun süredir Samsung akıllı telefon kullananlar bu probleme aşina olabilir. Akıllı telefonunuzu aracınıza bağlamanızı elde eden Android aygıt özelliği olan Android Auto, bilhassa Samsung cihazlarla problem yaşıyor şeklinde görünüyor. Samsung Galaxy S24’ün de ötekilerden arda kalır yanı yok.

9to5Google sitesinin belirttiğine bakılırsa resmi Samsung İngiltere sitesinde bu probleme yönelik bir sayfa da bulunuyor. Sitede Samsung’un açıklaması ise şöyleki: “Bazı kullanıcılar Galaxy S24’lerini Volkswagen, Skoda yada SEAT marka araçlarına bağlarken Android Auto kullanamadıklarını bildirdi.”

Her ne kadar Samsung, Android Auto ayarlarını denetlemek şeklinde çeşitli potansiyel çözümler öneriyor olsa da, şirket problemin Galaxy S24 ya da Android’den değil, etkilenen otomobil üreticilerinden kaynaklandığını belirtiyor.

Samsung bu mevzuda mesela Volkswagen marka otomobillerde bulunan ve üreticinin düzeltmesi ihtiyaç duyulan bir “hotspot” hatası olduğu nu söylüyor.


Matt Binder’ın makalesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.