Tellere konan kuşları niçin elektrik çarpmıyor

İnsanların dokundukları anda kömür oldukları binlerce volt cereyan taşıyan elektrik tellerine konan kuşlar iyi mi oluyor da cereyana kapılmıyorlar? Bu sebeple topraklanmamışlardır. Bu sebeple tam bir dönem meydana getirmezler. Bu sebeple kısa dönem yaratmazlar. Tüm bu ‘şu sebeple‘lerin anlamı esasında aynı yola çıkar.
Elektriğin, elektronların komşu atomlara çarpıp onları titreştirmesi ile iletilen bir enerji bulunduğunu çoğumuz biliyoruz. Bir jeneratörden, kablonun içindeki iki telden biri ile çıkan akım, lambayı yakıp, görevini yaptıktan sonrasında öteki etkisiz telden geri döner.
Elektrik akımı direnci sevmez. Eve dönmek için daima en kısa ve kolay yolu tercih eder. Bir su birikintisi içinde iseniz ve elektrikli bir tele dokunursanız, akım telden en kolay yol olan vücudunuza girer, sonrasında da son aşama iletken olan su birikintisine geçerek, topraktan eve döner.
Elektrik telleri üstüne konan kuşların toprakla alakaları yoktur. Onlar elektriğin evine dönmesi için bir kısa yol yaratmazlar. Elektrik onların vücudundan geçmektense, kendisine kuş vücudundan daha azca direnç gösteren, iki ayakları arasındaki teli tercih eder. Kuşlar da bu yüzden tüm bigün boyu, yüksek voltaj taşıyan, çıplak elektrik telleri üstünde durabilirler.
Eğer ayrıca kuş kazara elektrik tellerini taşıyan direğe temas ederse, elektrik akımı kuşun gövdesi ve direk yolu ile toprağa geçer ve kuş ölür. Yüksek enerji hatlarının direklerinde oturan kuşların telleri gagalama alışkanlıkları vardır.

Bir zamanlar Almanya’da bu şekilde kuş ölümleri o denli arttı ki, direkler ve destek sunar topraktan izole edilerek kuşlar ölümden kurtarıldı.

(Toplam: 28, Bugün: 1 )