GençKart sahipleri kültürel ve sanatla alakalı etkinliklerden parasız yada indirimli faydalanacak. Mevzuya ilişkin karar Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

Peki GençKart nedir, kimler kullanabilir, nereden müracaat yapılır? Gençlere yönelik bu uygulama hakkında tüm bildiklerimizi şöyleki bir toparlayalım.

GençKart nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 26 Eylül 2023’te Kabine Toplantısı’nın peşinden yapmış olduğu açıklamada şöyleki demişti:

“Gençlerimize 1 yıl süreyle geçerli olmak suretiyle Genç Kart vereceğiz. Bu karta haiz tüm gençlerimiz müze, tiyatro, beyaz perde benzer biçimde kültürel ve sanatla alakalı etkinliklerden parasız ya da indirimli faydalanabilecekler. Vakit içinde Genç Kart uygulaması kapsamında gençlerimize sunulan imkânları daha da genişleteceğiz.”

GençKart’ı kimler kullanabilir?

18 yaşına giren gençlere 1 yıl süreyle geçerli olmak suretiyle GençKart verileceği açıklandı. Doğrusu uygulamada 18 yaş sınırı var.

GençKart başvurusu nereden ve iyi mi yapılıyor?

Kültür ve Gezim Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, başvuruların e-devlet üstünden yapılacağını deklare etti. Eğer 18 yaşındaysanız ‘Genç Kart İşlemleri’ başlığından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Peki ya 18 yaşından büyükseniz?

Aslen bir üst yaş sınırı olup olmadığı açıklanmadı. Sadece 18 yaşından büyükseniz e-devlet sayfasında “18 yaşlarında bulunmadığınız için GençKart başvurusunda bulunamazsınız” uyarısı çıkıyor.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )