ABD’nin Houston kentinde yaşayan ve evden çalmış olduğu sırada eşinin iş görüşmelerini dinleyerek 1.76 milyon dolar yasa dışı kazanç elde eden adam ‘içeriden informasyon sızdırma’ suçlamasını kabul etti.

Business Insider’ın haberine göre, 42 yaşındaki Tyler Loudon, TravelCenters of America’nın petrol devi BP tarafınca 1,3 milyar dolara satın alınmasından derhal ilkin binlerce hisse satın aldı.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) şikâyet dilekçesinde, bir BP yöneticisiyle evli olan Loudon’ın planlanan devralma ile ilgili konuşmalara kulak misafiri olduğu ve antak kalma duyurulmadan derhal ilkin eşinin bilgisi olmadan 46 bin 450 tane TravelCenters hissesi satın almış olduğu belirtiliyor.

Petrol şirketinde satın alma müdürü olan eşi işini yitirdi

Enerji mühendisi olan adam eşinin satın almayla ilgili yapmış olduğu telefon konuşmalarını dinlemiş. Fotoğraf: Getty Images

SEC, satın alma resmi olarak duyurulduktan sonrasında hisse fiyatının ortalama yüzde 71 arttığını ve Loudon’ın almış olduğu tüm hisseleri kâr ederek sattığını kaydetti. Loudon’ı içerden informasyon sızdırmakla suçlayan kurumun şikâyet dilekçesinde, “Gizli saklı bulunduğunu bilmiş olduğu bilgilerden kâr elde etmek için uzaktan emek harcama koşullarını ve karısının ona duyduğu itimatı istismar etmiş olduğu” vurgulandı.

CNBC’nin aktardığı bilgiye göre Finans Endüstrisi Düzenleme Kurumu BP’den satın alımı gerçekleşmeden ilkin bu mevzuda ‘bilgisi olan’ kişilerin bir listesini talep etti.

BP’nin anlaşmayla ilgili evvelinde kimin informasyon sahibi bulunduğunu incelediğini öğrenen Loudon yedi gün sonrasında eşine her şeyi itiraf etti; ek olarak ‘artık uzun saatler çalışmak zorunda kalmaması için kafi para kazanmak amacıyla’ bu tarz bir olay yaptığını söylemiş oldu.

Loudon’ın BP’de satın alma müdürü olan eşinin patronlarına Loudon’ın itirafından bahsetmiş olduğu ve bunun üstüne (kendisinin görevi kötüye kullandığına dair herhangi bir kanıt olmamasına karşın) işten çıkarıldığı belirtiliyor. Kadının evden taşındığı ve birkaç ay sonrasında boşanma işlemlerini başlatmış olduğu aktarılan bilgiler içinde.

‘İçeriden informasyon sızdırmak ve menkul kıymetler dolandırıcılığından’ suçlu bulunan Loudon iddiaları reddetmedi ve kazanılmış olduğu parayı geri vermeyi kabul etti. Mahkeme ek olarak Loudon’ın para cezası ödemesine hükmetti. Sadece hâlâ bazı suçlamalarla karşı karşıya ve suçlu bulunması hâlinde beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Tüm bunların yanı sıra karar, bir enerji mühendisi olan Loudon’ın bazı üst düzey şirket görevlerini üstlenmesini yasaklıyor.


Business Insider ve CNBC haberinden Türkçeleştirildi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )