Gök Gürültüsü Neden Oluşuyor

Gök Gürültüsü Neden Oluşuyor

Kış aylarında kar yağarken şimşek, yıldırım ve gök gürültüsü nadiren olur. Yıldırım ve gök gürültüsü en fazlaca yazları, hava ılık ve nemli iken yükselen havanın etkisiyle olur. Kış aylarında havanın alçak ve yüksek kısımları içinde ısı farkı azca, alçak seviyelerde ise rutubet de fazla olduğundan şimşek, yıldırım ve sonucunda gök gürültüsü vakası daha azca görülür.


Şimşek yada yıldırım etraflarındaki havayı saniyenin milyonda biri kadar bir sürede 30.000 dereceye kadar ısıtırlar. Isınan bu hava ansızın genleşir, genişler. Düzgüsel atmosfer basıncının neredeyse 100 misli bir basınçla, ses hızından fazlaca süratli ses dalgaları yayar. Bu aynen ses hızını geçen uçaklarda olduğu şeklinde kulağımıza bir nevi patlama sesi olarak ulaşır. Buna gök gürlemesi diyoruz.

Şimşek de, yıldırım da tek bir vaka değil bir seri olayın birleşimidirler. Yıldırımın ilk çakışından sonraki yukarı doğru olan dönüş çakışında, elektrik akımı daha kuvvetli olduğundan kulağımıza gelen ikinci ses birincisinden güçlüdür.
Yıldırım yada şimşeğin görülmesi ile gök gürlemesinin duyulması içinde geçen süre saniye olarak ölçülür ve üçe bölünürse uzaklık kilometre olarak bulunabilir. Bu sebeple gök gürültüsünün sesi bizlere ses hızı ile ulaşırken, şimşek ve yıldırımın görüntüsü gözümüze ışık hızıyla ulaşır.

Gök gürlemesi normal şartlarda 24 kilometreden daha fazla mesafelerden işitilmez.

 

(Toplam: 23, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar