Eğer evladınız var ise ve sık sık YouTube Kids uygulamasıyla televizyonda içerik tüketiyorsa, uygulama ortadan kaybolunca yaşanacak sıkıntılara hazırlanın.

Şu sebeple Google, YouTube Kids’i direkt olarak açmaya yarayan TV uygulamasını önümüzdeki temmuz ayı içinde kapatıyor.

Google’ın “YouTube Kids taşınıyor” şeklinde yapmış olduğu duyuruda, uygulamanın kapatılmış olduğu ve aynı içeriklere YouTube uygulaması içinden çocuğun profiliyle erişebilineceği belirtiliyor.

Popüler çocuk uygulaması için büyük değişiklik

Google, YouTube Kids profillerini geçtiğimiz yıl YouTube’un TV’ler için geliştirilen uygulamasına yerleştirmişti. Sadece akıllı TV’ler, gösterim cihazları ve oyun konsolları için geliştirilen YouTube Kids uygulaması etken kalmaya devam ediyordu.

Temmuz ayında Google, bu cihazlardaki YouTube Kids uygulamasının fişini çekecek. Sadece aynı uygulama, iOS ve Android cihazlarda çalışmaya devam edecek.

Google’ın bu hamlesi, çocuk odaklı platform ve uygulamalara gelen değişikliklerin derhal sonrasında geldi.

Bu senenin başlangıcında Paramount da Nickelodeon uygulamasını kapatmıştı. Uygulamanın kullanıcıları, içerikleri seyretmek için Nickelodeon’un web sayfasına yönlendiriliyordu. Bunun arkasından da okul öncesi ufaklıklara yönelik içerikler üreten Noggin’in de kapanmış olduğu haberi geldi.

Gene de bu uygulamalara olduğu benzer biçimde YouTube Kids tamamen kapanmıyor. Anne babalar ana YouTube uygulamasında YouTube Kids profillerini ayarlayarak bu profilleri açabilecekler. Bu profillerin içinden ebeveyn denetim ayarları ve YouTube Kids özellikleri de mevcut kalmaya devam edecek.


Matt Binder’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )