Taylor Swift 19 Nisan 2024’te çıkacak olan yeni albümü The Tortured Poets Department‘da So Long, London diyor olabilir sadece Londra’nın en önde gelen müzelerinden biri dünyaca meşhur pop yıldızına ve fanatiklerine göz kırpıyor.

Victoria and Albert Müzesi (V&A), uzman küratörlerine tavsiyelerde bulunacak ve Taylor Swift’in müzenin uzmanlaştığı sanat ve tasarım zamanı açısından önemini anlatacak bir Swiftie’yi işe alacak.

İşi kapan fanatik, V&A’in 2.8 milyonu aşkın parçadan oluşan koleksiyonundaki ilgili parçaları görme şansına haiz olacak ve potansiyel olarak müzenin gelecekteki programlalarının belirlenmesinde destek olacak. V&A, CNN’e yapmış olduğu açıklamada, Swifties’in bir kültür oluşturduğu ve aranan kişinin bu kültüre dair içgörüler sunabilmesi icap ettiğini söylüyor.

Arkadaşlık bileklikleri…

Mesela bu kültürün bir parçası bilezik değişiklik yapmak. Konserlerde şarkılarının ve albümlerin adlarının ya da hayranların isimlerinin yazdığı bileklikleri takas etmek, Eras turnesinde herhangi bir konsere katılmanın ritüellerinden biri haline geldi.

Anane, Swift’in 2022 tarihindeki Midnights albümündeki You’re on Your Own, Kid parçasının sözlerinden esinlenerek, Swift’in ortak bir tecrübe üstünden insanlarla bağlantı kurmanın yolu olarak arkadaşlık bileklikleri yapmayı anlattığı şarkıdan esin aldı.

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’da bulunan V&A Müzesi şehrin en mühim müzeleri içinde. Fotoğraf: Getty

Bu bileklikler, Taylor Swift’in NFL yıldızı Travis Kelce ile olan ilişkisinin başlangıç konusunda de başrol oynuyor. Kelce, Temmuz ayında katılmış olduğu bir podcast’te Swift’e konserlerinden birinde üstünde telefon numarasının yazılı olduğu bir bilezik vermeye çalıştığını söylemişti. Aralık ayında Swift, Time’a yapmış olduğu açıklamada bu sayede Kelce ile iletişime geçtiğini ve çiftin çıkmaya başladığını öğrendik.

Bu bileklikler ve hayranların yapmış olduğu başka el işleri, hediyelikler Eras turnesinin ekonomik, kültürel ve toplumsal fenomeninin somut bir işareti. V&A’e nazaran söz mevzusu görevde adayın müze uzmanlarının “geniş küratöryel bilgisini” tamamlamak için V&A’e “spesifik kültürel alanlarda taban uzmanlığını getirmesi” planlanıyor.

Lego ve Pokemon’dan tecrübeliler…

Müze daha ilkin Lego ve Pokemon hayranlarını da işe almıştı. Müze müdürü Tristram Hunt, yapmış olduğu açıklamada şöyleki konuşuyor:

“Roller, V&A’de sunulan çok önemli ve bir çok süre şaşırtıcı yaratıcı çeşitlilik hakkında daha fazlasını keşfetmemize destek olmanın yanı sıra, günümüzün seyircileriyle ilgili tasarım hikayeleri hakkında daha çok informasyon edinmemize de destek olacak.”

Müze, pozisyon için bir maaş öngörmüyor sadece müzenin gezi harcamalarını karşılayacağı ve başarıya ulaşmış adayların V&A Üyeliği elde edeceğini dile getirmekte.


Kaynak: CNN / Metin Aktaşoğlu tarafınca Türkçeleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )