Google, Haritalar ve suni zeka destekli aramaya (SGE) yeni seyahat özellikleri sunmaya hazırlanıyor.

Google, SGE’de (Google’ın suni zeka destekli arama denemesi) bir güzergah oluşturma ve Haritalar’da önerileri bulmanın ve listeleri özelleştirmenin yeni yollarını duyurdu.

Google SGE, arama motoru devinin aramayla ilgili üretken YZ özelliklerinin kontrol edilmiş olduğu bir platform. Kullanıcılar buraya üye olup, arama motorunun geleceği hakkında Google’ın ne üstünde çalıştığını görebiliyor. Doğal ki odak noktasında arama sonrasında YZ ile üretilen cevaplar yer ediniyor. Hemen hemen teste dahil olan kullanıcılara açık olmasa da, kapalı olarak YZ ile güçlendirilmiş arama neticelerini kontrol etmiş olduğu biliniyor. SGE’nin seyahat planlama özelliğiyle görsele ve kullanıcı yorumlarına haiz restoranlar ve yerlerden alınan önerilerle bir seyahat planı sağlanabiliyor.

SGE’nin seyahat planları, seyahat bilgisi almış olduğu kaynaklara bağlantılar da içeriyor. Doğrusu bu şekilde en azından öteki YZ’lerin aksine kaynaklara atıfta bulunabiliyor. Sadece gene de gezi blog’larının ve yayınlarının SGE’nin neticelerinden çok da fazla memnun olacağını sanmıyoruz.

Google Haritalar için sunulan özellikler de bununla beraber kullananların gezi planlamalarına destek olmayı hedefliyor. Artık bir kent arattığınızda, Haritalar size “gözden geçirilmiş tavsiye listeleri”ni en başta sunacak. Bunlar da çoğu zaman Lonely Planet ve The New York Times’ın “36 Hours” benzer biçimde kaynakları ve Google Haritalar kullanıcıları olacak. Bu bununla beraber Google’ın “Trend”, “Sıralama başı” ve “Saklı mücevherler” benzer biçimde listelediği restoranlar için de işe yarıyor olacak.

Google Haritalar’da bir şehri arattığınızda önerilenler sıralaması sunulacak.
Credit: Google

Kendi listelerini hazırlamayı seven Haritalar kullanıcıları için de favori yerlerini özelleştirmek için yeni yöntemler de sunuluyor olacak. Artık yerlerinizi kronolojik olarak yada istediğiniz sıraya bakılırsa dizebileceksiniz. Bununla beraber kullanıcılar bu listeleri toplumsal medya üstünden de paylaşabilecek.

SGE gezi planları ABD’de Search Labs özelliğine kayıt olarak kullanılabiliyor. Sıralama önerileri ise ABD ve Kanada’daki kullanıcılar için bu hafta sunulacak. Sıralama özelleştirme ise bu ayın sonlarına doğru tüm iOS ve Android kullanıcıları için açılacak.


Cecily Mauran’ın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.