Daha çok Google kullanıcısı isteseler de, istemeseler de firmanın suni zekâ destekli Arama yeteneklerinin tadına bakacak; zira şirket Üretici Arama Deneyimi’ni (SGE) teste dahil olmak istemeyen kullanıcılarına doğru da genişletiyor.

SGE, Google’ın Arama çubuğunun tam altında beliren renkli bir pop-up olarak görünüyor ve üstünde üretici YZ uyarısı ile sunuluyor. SGE neticeleri probleminin kendisinin içinde ne olduğu ile sıralanıyor, kullanıcının isteğine nazaran değil. Google’ın sonuçlarının bir özeti ve basitleştirilmiş yanıtlar sağlıyor. Temelde, Google Arama çubuğunu, Google’ı tarayan bir söyleşi robotuna dönüştürüyor.

Duyurulmasından aylar sonrasında, özelliğin değişik sürümleri seçilen Google kullanıcılarına, kullanıcı rızasına gerek olmaksızın sergileniyor. Search Engine Land‘ın aktardığı kadarıyla, şimdilik bir tek “ABD’den meydana getirilen arama trafiğinin ufak bir yüzdesinde, ufak bir kısım aramada” pop-up olarak beliriyor.

Bu, Google’ı gelecekte ne beklediğine dair bir kontrol hem de.

Şirket, Search Engine Land’e yapmış olduğu açıklamada, YZ destekli sonuçların, YZ’nın “daha karmaşık sorgulara” yada “birden fazla web sayfasından informasyon almanın destek olacağı sorulara” yanıtlarını kontrol ettiğini söylüyor. Verilen örnekler içinde “çizilmiş duvarlardan izleri iyi mi yok ederim” sorgusu da yer ediniyor.

Şirket geçtiğimiz yıldan bu yana Arama mevzusunda kendini yeniliyor, YZ destekli öteki özelliklerin yanı sıra, yeni Chrome özellikleri ve “düşük kaliteli” spam içerikleri arama netice sayfalarından kaldırmaya dair verdiği söz de bunlara dahil.

Google, YZ destekli Arama mevzusuna eğileceğini 2023 yılı Mayıs ayında duyurmuş ve bunu “daha derin araştırmalar için sunulan bağlantılarla beraber, dikkate alınması ihtiyaç duyulan mühim bilgilerin suni zeka destekli anlık görüntüsü” olarak tanımlamıştı. Mashable o dönemde bir tek Google Labs altında sunulan özelliği kontrol etmiş ve karışık sonuçlar verdiğini görmüştü. Muhabirimiz Cecily Mauran aracın Google’ın netice sayfasını karmaşıklaştırdığını, hali hazırda mevcud destek özelliklerle çakıştığını söylemiş ve şu şekilde demişti: “Bu şekilde YZ destekli bir netice alma deneyimi, beklemediğiniz şekilde birazcık itici geliyor.”

Teknoloji devi, yeni testlerle SGE testlerine kayıt olmamış kullanıcılardan direkt geri dönüş almak istediğini söylerken, daha azca YZ meraklısı kullananların teknolojiyi yararlı bulup bulmadığının ölçümleneceğini belirtiyor.


Chase Dibenedetto’nun haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi