Artık orta yaşlarıma gelmişken, yapmayı en sevdiğim şeylerden biri, atıştırmalık yerken, hayatımı iyi mi “kısa yoldan” optimize edebileceğimi Google’lamak.

Veriye bağımlı çevrimiçi takıntılı insanoğlu sağ olsun, neredeyse her şeyi yapmanın “ideal” bir zamanı bulunduğunu keşfettim.

Sabah kahvesi ne vakit içilmeli? Ne vakit egzersiz daha yararlı?

Örneğin öğleden sonrasında egzersiz yapmak, erken ölüm riskini sabah ya da akşam meydana getirilen egzersizlere gore daha çok azaltıyor. Tartışmalı nörobiyoloji uzmanı Andrew Huberman’a gore, sabah kahvenizi uyandıktan iki saat sonrasında içmek bilişsel becerinizi ve enerjinizi artırıyor.

İdeal duş yapma zamanı var mı?

Peki duş yapmanın ideal bir zamanı var mı? Bunu sorduğunuza sevindim. Bunun üstünde oldukça geniş araştırma yaptım ve kesinlikle karmaşık bir mevzu.

Wc kağıdının doğru asılma yönü benzer biçimde, duş alınan zamanlar da kavga çıkaracak kadar değişik. Bir grup, sabah duş yapmanın, günü sağ salim atlatmanın tek yolu bulunduğunu korumak için çaba sarfediyor.

Gece duşu ekibi ise, duş yapmadan yatan her insanın birer yırtıcı bulunduğunu ve çarşaflarının her türden kirle dolu bulunduğunu düşünüyor.

“Arabulucu” kişiler de, günde iki kez ıslanmanın her iki tarafın da en iyi yönlerine haiz bulunduğunu söylüyor. Eş derecede tutkulu bir grup da bunun derinizi kurutup, su faturanızı katlayacağına inanıyor.

Meydana getirilen bir ankete gore de, cinsiyet de bu mevzuda verilen yanıtları değiştiriyor. Erkekler, hanımefendilere gore sabah duş yapmayı daha oldukça tercih ediyor.

Sabah mı duş yapmalı, akşam mı?

Bilim adamlarının bu mevzuda kati bir yanıtı var mı? Maalesef yok. Ortak karar ise şu şekilde: Hangisi size uygunsa, onu yapın. Doğal bunun yanında, asla yapmamanız ihtiyaç duyulan şeyler de var. Bustle’da uzmanlar şu şekilde diyor: “Günün ortasında duş yapmanın oldukça azca faydası var, mevzu hijyen olduğunda ise neredeyse asla önemi yok.”

Evden çalışan biri olarak, ben duşlarımı çoğunlukla günün ortasında alıyorum ve bu laflara oldukça alındığımı söylemeliyim! Gün ortası duşları oldukça fazla hor görülüyor. Oysa sabah mesaisinden sonrasında sizi rahatlatıyor ve öğleden sonrasında emek vermesi öncesinde size enerji veriyor.

Ek olarak, kaytarmak için de muhteşem bir yol!


The Guardian’ın haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi