Asla aynaya bakıp yüzünüzün çevrenizdeki insanlara iyi mi mesajlar verdiğini düşündünüz mü?

Yeni bir araştırmaya bakılırsa, yüzünüzün şekli, insanlara servet düzeyinizle ilgili çeşitli ipuçları veriyor olabilir.

Glasgow Üniversitesi’nde meydana gelen araştırmanın sonuçlarına bakılırsa, varlıklı kişiler daha dar ve dostane yüzlere sahipken fakirler kederli ve beceriksiz görünüyor.

Görsel: Glasgow Üniversitesi

Emek harcama kapsamında araştırmacılar, insanların başkalarına dair ilk intibalarını değerlendirdi ve ‘varlıklı’ olarak addedilen yüzlerin daha güvenilir bulunduğunu ortaya çıkardı.

Ağızları hep gülümser benzer biçimde duran bu kişiler, daha keskin yüz hatlarına, kalkık kaşlara, yakın gözlere ve pembe yanaklara haiz. Bu özellikler bununla beraber güvenilir, sıcak ve işinin ehli olarak yorumlanıyor.

Öte taraftan ‘yoksul’ yüzlerin sahiplerinin kaşları daha düşük, çeneleri daha kısa, ağız kenarları ise aşağı dönük oluyor. Bu kişiler bununla beraber daha koyu ve soğuk ten renklerine sahipler. Tüm bunlar, bu kişilerin güvenilmez, soğuk ve beceriksiz olduğu algısına yol açıyor.

Araştırmacılar, bir kişinin hangi toplumsal sınıfa ilişik olduğuna ilişkin görsel ipuçları ile bu özelliklerin o kişinin karakteriyle ilgili algılarla iyi mi ilişkilendiğini değerlendirdi.

Jeff Bezos’un yüzü ‘Ben zenginim’ diyor

Çalışmaya liderlik eden Dr. Thora Bjornsdottir, kişinin dış görünüşüne bakılarak verilen süratli kararların, uzun vadeli neticeleri olabileceğini belirtti.

Dr. Bjornsdottir, “Üst ya da alt toplumsal sınıfa ilişik olarak algılanan kişiler hakkında bununla beraber avantajlı yada istenmeyen özelliklere haiz oldukları yönünde hükümler de veriliyor. Haiz olduğumuz basmakalıp görüşler, algılarımızı yönlendiriyor. Öteki insanoğlu ile alakalı izlenimlerimiz onlar için avantajlara ya da dezavantajlara dönüşebiliyor” dedi.

Araştırmacılar yoksul görünmüş olduğu kabul edilen yüzlerin bir çocuğunki benzer biçimde yuvarlak hatlara haiz bulunduğunu da ortaya çıkardı. Bu özellikler, düşük zindelik ve zekâ seviyesiyle ya da itaatkâr bir kişilikle özdeşleştiriliyor olabilir.

They never should have been removed in the first place.
Elon Musk güzel duyu müdahalelerin de yardımıyla tam bir varlıklı yüzüne kavuştu

Öte taraftan varlıklı yüzler daha uzun, daha keskin hatlara, karakterli burunlara, yukarı doğru bakan dudaklara ve geniş alınlara haiz. Bu özellikleri yardımıyla kişiler daha baskın, daha yetenekli ve daha dürüst olarak algılanıyor.

Araştırmacılardan Prof. Dr. Rachel Jack, “Araştırmamız belli yüz özelliklerinin, toplumsal derslik algılarıyla ilişkili basmakalıpların arasındaki bağın kurulmasında eleştiri bir öneme haiz bulunduğunu gösteriyor. Bu bulgular toplumsal idrak teorilerini daha iyi anlamamızı sağlamanın yanı sıra gelecekte yanlı algıların önüne geçmek için adımlar atmamızda da etkili olabilir” dedi.


Daily Mail‘in haberini Sevin Turan Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )