Windows Central’in ele geçirdiği bir şirket içi e-postada, Xbox’un başındaki isim Phil Spencer, firmanın “sürdürülebilir bir maliyet yapısı”na gereksinim duyduğu belirterek, işini kaybedenlere teşekkür etti:

Bu kesintilerden direkt etkilenen kişilerin hepsi Activision Blizzard, ZeniMax ve Xbox ekiplerinin başarısında mühim bir rol oynamıştır ve burada başardıkları her şeyle gurur duymalıdırlar. Oyunlarımıza, oyuncularımıza ve iş arkadaşlarımıza kattıkları tüm yaratıcılık, tutku ve özveri için minnettarız. Geçiş sürecinden etkilenenlere, mahalli istihdam yasaları çerçevesinde kıdem tazminatı da dahil olmak suretiyle tam destek sağlayacağız.

Bu değişimlerin bir parçası olarak Blizzard Entertainment Başkanı Mike Ybarra da şirketten ayrıldığını duyurdu. Ek olarak hemen hemen adı belli olmayan Blizzard’ın bir hayatta kalma oyunu da iptal edildi.

Sadece web bu mevzuya çıldırmış durumda

Microsoft Gaming’in işten çıkarma haberlerinin peşinden, Spencer’a yönelik eleştiri okları çoğaldı.

Gelen yorumlarda Xbox oyunlarının gösterildiği etkinliğin derhal arkasından insanların işten çıkarılmasının “kalpsizce” olduğu söylenirken, bir başka yorumda ise oyunları meydana getiren kişilerin işten çıkarılmasının peşinden, Xbox yönetici ekibinin çıkacak oyunlardan kâr etmesinin oldukça yanlış olduğu belirtiliyor.

Aşağıda da benzer “sinirli” tweet’ler bulunuyor:

İşten çıkarma haberleri, Microsoft’un Activision Blizzard’ı 70 milyar dolar’a satın almasının üstünden daha 6 ay geçmeden gerçekleşti. Ek olarak Microsoft da Apple’ın peşinden pazar kıymeti 3 milyar dolar’ı gören ikinci teknoloji şirketi olmasının da peşinden daha gün geçmeden işten çıkarmalar gerçekleşmiş oldu.

Bu 1900 işten çıkarılan şahıs, 2024’te teknoloji firmalarından çıkarılan öteki birkaç bin kişiye katılmış oldu. Daha detaylı konuşmak gerekirse, bu Ocak ayında oyun sektöründe işten çıkarılan 6000 şahıs bulunuyor.


Alex Perry’nin haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.