Özellikle yeni bir girişim yaparken, ya da farklı bir şehirde ofis açma ihtiyacı hissedildiğinde maliyetler korkutucu olabilir. Diğer taraftan, operasyon yönetimi ve idari işler için harcanan zaman çoğu zaman, girişimcileri odak noktasından uzağa dürebilir. Bu noktada girişimcilerin hayatını kolaylaştıran bir seçenek devreye giriyor. Şirketlere istedikleri an her şeyi ile taşınma imkanı sağlayan hazır ofis konsepti, Türkiye’de giderek yayınlaşıyor.  Yalnızca bilgisayarınızı alarak, hemen işe başlama konforu sunan hazır ofis konseptinde, asistan, bilişim altyapısı, temizlik hizmetleri, telefon gibi bir ofiste ihtiyaç duyulabilecek tüm hizmetler karşılanabiliyor.  
Hazır ofislerin, geleneksel ofislerden en büyük farkı, müşterilerinin 1 gün gibi kısa bir süre içinde yalnızca bilgisayarlarını getirip ofislerinde çalışmasına olanak sağlaması… Ayrıca verdikleri temizlik, sekreterya, ofis boy hizmetleri ile de müşterilerin eleman maliyetlerini yüzde 50 ile 70’e varan oranlarda azaltarak sadece kendi işlerine odaklanmalarına imkan sağlıyor. Diğer taraftan hazır ofis kullanımı vergi avantajı da sağlıyor. Kiralık hazır ofisler için stopaj ödenmiyor.

 Avantajları Neler? 
Hazır ofis kullanımının en büyük getirisi maliyet avantajı… Kira bedeli dışında hiçbir ücret ödenmiyor. Elektrik, su, doğalgaz gibi tüketimler de çoğu zaman kira bedelinin içinde yer alıyor.  Hazır ofis konseptinde kiralanan alanlar da son derece esnek… İhtiyacınız  kadar alan kiralayıp, daha sonra genişletebiliyorsunuz. Toplantı odaları için ise saatlik kiralama yapmak mümkün… Konuk karşılama, posta hizmetleri gibi temel resepsiyon hizmetleri de alınabiliyor.

Giderek Yaygınlaşıyor
Türkiye’de hazır ofislerin büyük bölümü İstanbul’da ticaretin yoğunlaştığı Avrupa yakasında yer alıyor. Anadolu yakasında az sayıda ofis yer alırken, İstanbul dışında ise yalnızca Ankara’da hazır ofisler bulunuyor. Diğer taraftan bu alandaki potansiyelin farkında olan yabancı yatırımcıların ticaretin yoğun olduğu, Bursa, Gaziantep, İzmir, Kayseri gibi şehirlerde bu alanda yatırım yapması bekleniyor.

(Toplam: 32, Bugün: 1 )