PARA RÖPORTAJ/ Türkiye’de ve dünyada nüfus giderek yaşlanıyor. Yaşlı nüfusun toplam nüfusa oranı yüzde 9,5. Yaşlı nüfus sıralamasında Türkiye 166 ülke içinde 66 sırada bulunuyor. Birleşmiş Milletler kalkınma hedefleri içinde da bu mevzu özelinde Küresel Yaşlanma İnisiyatifi kuruldu. Birleşmiş GIA’nın misyonu, dünyanın yaşlanan nüfusunun yaşam standardını, katılımını ve kapsayıcılığını geliştirerek Birleşmiş Milletler Sıhhatli Yaşlanma On Yılı ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri tarafınca belirlenen hedeflere ulaşılmasını destekliyor. Ontex Türkiye de Canped markasıyla yaşlı nüfusun toplumsal hayatından ödün vermeden, kendini kısıtlamadan hayata katılabilmesi için hasta konforunu ön planda tutan ürünler sunuyor. Ontex’in Türkiye ve İhracat Pazarları Pazarlama Direktörü Pelin Gülbay Özdemir ile yaşlanan nüfusa karşı hızla büyüyen hasta bezi pazarını konuştuk.

Türkiye’de ve Avrupa’da yaşlanan nüfus ve artan gereksinimlerinde neleri gözlemliyorsunuz?

Küresel nüfus yaşlanmaya devam ederken, Avrupa ve Türkiye’deki ülkeler demografik yapıda mühim bir değişime şahit oluyor. 2022 yılı itibariyle Türkiye nüfusunun ortalama yüzde 9,5’i 65 yaş ve üstünde olan mühim bir yaşlanan nüfusa haiz. Yaşlı bireylerin oranının giderek artması ve 2050 yılına kadar toplam nüfusun ortalama yüzde 20’sine erişmesi umut ediliyor. Küresel olarak da yaşlanan nüfus hızla artıyor. 2022 senesinde dünya nüfusunun ortalama yüzde 9’u 65 yaş ve üzerindeydi. 2050 yılına gelindiğinde, 1,5 milyardan fazla insanoğlunun yada dünya nüfusunun ortalama yüzde 16’sının 65 yaş ve üstünde olacağı tahmin ediliyor. 2022 yılı itibariyle Avrupa, 65 yaş ve üstü toplam nüfusun ortalama yüzde 20’si ile mühim seviyede yaşlanan bir nüfusa haiz.

Tahminler, yaşlı bireylerin oranında devamlı bir artış bulunduğunu gösteriyor. 2050 yılına kadar Avrupa nüfusunun ortalama yüzde 30’unun 65 yaş ve üstünde olacağı öngörülüyor. Bu değişiklik bir tek ekonomik ve toplumsal değişimleri bununla beraber getirmekle kalmıyor, hem de bilhassa yaşlı nüfusun artan ihtiyaçlarının karşılanmasında benzersiz zorluklar da ortaya çıkarıyor.

Türkiye ve Avrupa’da yaşlanan nüfusun artması, hususi sıhhat çözümlerine olan talebin de artmasına niçin olmaktadır. Beklenen yaşam süresinin artması, doğum oranlarının düşmesi ve tıbbi bakımdaki ilerlemeler benzer biçimde faktörler, bu demografik değişime katkıda bulunuyor. Bu geçiş, yaşlıların karşılaşmış olduğu çeşitli gereksinimleri ve zorlukları ele almak için kapsamlı bir yaklaşım gerektiriyor.

İnkontinans (idrar kaçırma) problemi ileri yaşlarda kişiyi toplumsal, ruhsal ve sıhhat alanları yönlerinden iyi mi etkiliyor?

İnkontinans yaşlıları toplumsal, ruhsal ve sıhhat açısından etkileyen mühim bir problem olarak ortaya çıkmaktadır. Toplumsal olarak, bireyler bu durum sebebiyle damgalanma ve izolasyonla karşı karşıya kalabilir. Ruhsal olarak, bedensel işlevler üstündeki denetim kaybı, anksiyete ve depresyona yol açabilir. Sıhhat açısından bakıldığında ise tedavi edilmeyen inkontinansın enfeksiyonlara ve genel sıhhat durumunun kötüleşmesine sebep olabildiği görülüyor.

Evde bakım verenlerin burada üstüne düşen görevleri nedir? Türkiye’de evde bakım veren kişilerin sayısı nedir?

Evde bakım hizmeti verenler, yaşlanan nüfusun, bilhassa de inkontinans problemi yaşayanların ihtiyaçlarının karşılanmasında oldukça mühim bir rol oynamaktadır. Görevleri yalnızca fizyolojik bakımı değil, hem de duygusal desteği, refakati ve günlük aktivitelerde yardımı da kapsar. Türkiye’de, yaşlılar için kişiselleştirilmiş ve şefkatli bakıma yönelik artan talebi karşılamak için evde bakım hizmeti verenlerin sayısı giderek artmaktadır.

Yaşlanan nüfusun gereksinimlerine yönelik ürün portföyü iyi mi özelleştirilip çeşitlendiriliyor ve iyi mi geliştiriliyor?

Firmalar, yaşlanan nüfusun benzersiz gereksinimlerini karşılamak için ürün portföylerini uyarlıyor ve genişletiyor. Hususi erişkin bezleri ve inkontinans ürünlerinin geliştirilmesi oldukça mühim hale geldi. Yenilikler, inkontinans sorunlarıyla uğraşanların yaşam standardını çoğaltmak için konfor, gizlilik ve etkinliğe odaklanır. Devletimizde inkontinans yaşlı nüfus içinde yaygın bir sorundur. Türkiye’de 65 yaş ve üstü bireylerin ortalama yüzde 20-25’inin bir tür inkontinans yaşamış olduğu tahmin ediliyor.İnkontinans prevalansı yaşla beraber artma eğiliminde olup yaşlanan nüfus açısından mühim bir kaygı deposudur. Avrupa’da ise ortalama 30 milyon kişinin bir tür idrar kaçırma problemi yaşamış olduğu tahmin ediliyor. 65 yaş ve üstü bireylerin ortalama yüzde 30-40’ı çeşitli derecelerde inkontinans yaşıyor. Cinsiyet dağılımı açısından bakıldığında, bayanlar inkontinanstan erkeklere nazaran daha çok etkileniyor, yaşlı hanım nüfusta daha yüksek bir yaygınlık görülüyor.

Tüm bu bilgiler ışığında, yaşlanan nüfus ve artan inkontinans prevalansı ile ilişkili büyüyen zorlukların ve yaşlılar için kapsamlı sıhhat çözümleri ve destek sistemlerine olan ihtiyacının vurgulandığını görebiliriz. Bu sorunların ele alınması, tıbbi ilerlemeleri, bakıcı desteğini ve inkontinansla uğraşan yaşlı nüfusun yaşam standardını çoğaltmak için hususi ürünlerin geliştirilmesini içeren bütünsel bir yaklaşım gerekir. Bu yaklaşımla beraber hasta bezine gerekseme duyan yetişkinin cinsiyeti, kilosu, inkontinans durumunun boyutu, cilt hassasiyeti vb benzer biçimde durumlara nazaran ürünler çeşitlendirilir.

Yaşlı nüfusun artmasıyla beraber bu alanda erişkin bezi pazarı ne durumda? Pazar paylarında iyi mi gelişmeler oluyor?

Erişkin bezi pazarı, artan yaşlanan nüfusu ve inkontinansla ilgili zorlukların farkındalığını yansıtarak küresel olarak mühim bir gelişme kaydetmiştir. Pazar eğilimleri, çevre dostu ve teknolojik olarak gelişmiş ürünlere doğru bir kayma bulunduğunu gösteriyor. Bu gelişen pazar, konfor, rahatlık ve saygınlığı vurgulayarak yaşlıların gelişen gereksinimlerine proaktif bir yanıtı yansıtıyor.

Pazarda Canped başta olmak suretiyle çeşitli segmentlerde markalar bulunuyor. 2023 Nielsen Perakende Pazar Raporu rakamlarına nazaran, Canped markamız ile erişkin bezi pazarı ciro oranı verilerinde perakendede pazar lideriyiz ve bunun gururunu yaşıyoruz. Pazardaki her insanın üzerine düşen vazife; yenilikçiliği ve farkındalığı teşvik ederek, yaşlanmanın karmaşıklığı ile daha iyi başa çıkabilmek ve yaşlı yurttaşlarımız için onurlu ve tatminkar bir yaşam sağlamaktır.

Ar-Ge alanında neler yapıyorsunuz?

Ontex olarak 17 fabrikamız, 3 kıtada 7 Ar-Ge merkezimiz ve 20 milyon Euro Ar-Ge yatırımımız var. Ürünlerimizin yüzde 49’u ekolojik etikete haiz. Tüketicilerin kullanımına sunacağımız her bir ürünümüzü AR-Ge çalışmalarımızdan geçirerek ekolojik, sıhhat ve güvenlik açısından üstün özelliklerle donatıyoruz.

Türkiye’den hangi ülkelere ihracat yapılıyor?

Türkiye’deki faaliyetlerine ek olarak 39 ülkeye ihracat meydana getiren Ontex Türkiye; Afrika, Kafkaslar, Orta Asya ve Orta Doğu bölgelerinin yönetiminden görevli. Gürcistan, Azerbaycan, Kafkasya Bölgesi, Irak, Suudi Arabistan benzer biçimde Ortadoğu ülkelerine de ihracat yapıyoruz.

Ürün inovasyonu alanındaki çalışmalarınız neler?

Ontex olarak ikimiz de yaşlanan nüfusla ilgili gözlemleri, karmaşıklıkları ve çözümleri inceleyerek, yaygın inkontinans sorununa ve erişkin bakımına, hasta konforuna odaklanıyoruz. Ürünlerimizle ilgili inovasyonlar üstünde çalışırken kapsamlı bir perspektif ile yaklaşıyoruz. Tüketicilerin bir tek fizyolojik olarak problemlerine bir çözüm bulmak değil hem de ruhsal olarak da gereksinimlerini göz önüne alarak ürün geliştirme emek harcamaları yürütüyoruz.

Son 5 yılda inovatif ürün olarak portföyünüze neler eklediniz?

Son dönemde lanse ettiğimiz ince emici külot ürünümüz bir taraftan devasa yükseklikte bir performans sunarken öte taraftan iç çamaşırı olarak giyilebilecek ve dışardan görüntüsü ile tüketiciyi rahatsız etmeyecek şekilde ince ve fit bir yapıda tasarlandı. Bu da tüketici deneyimini incelediğimizde konforlu bigün geçirmesini, istediği şekilde giyim seçmesini ve tüm bunların yanında herhangi tatsız bir vaka yaşamasının önündeki bariyerleri kaldırmayı sağlamaktadır.Aynı şekilde vücut temizleme havlularımız da bilhassa hareket kabiliyeti kısıtlı olan, daha düşük sıklıkta banyo yapabilen tüketicilerin deneyimi düşünerek geliştirilmiştir. Bu ürünler düzgüsel ıslak havlulardan boyut olarak daha büyüktür ve organik olarak elde edilmiş biyolipid ve nemlendirici ile kurumalara karşı cilde etken koruma sağlar. Dermatolojik olarak kontrol edilmiş bu ürünler hem de kokuları engelleyerek cildin nötralizasyonunu sağlar.

Bunun yanı sıra yurtdışında şu anda yaşlı ve hasta bakımında kolaylık sağlayacak yeni bir uygulamamız var. Ürünlerimizin içine minik bir sensör ilave ederek akıllı hale getirdik. Kullanıcıyı rahatsız etmeyecek bu sensör yardımıyla artık korumanın doygunluk seviyesini doğru bir halde tespit edebiliyoruz. Bakım verenler, akıllı telefon, tablet yada masaüstü uygulamamızı kullanarak hastalarını daima denetim edebiliyorlar. Mobil uygulama, inkontinans müdafaasını değişiklik yapma zamanı vardığında bakım vereni uyarıyor. Böylelikle bakıcılar hastalarını devamlı denetlemek zorunda kalmıyor ve zamanlarını daha efektif bir halde kullanabiliyorlar.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )