[ad_1]

Hyundai Kona’nın özellikleri başımızı döndürdü!

Hyundai Kona’nın sunduğu özelliklere baktığımız zaman başımız döndü. Çok başarılı özellikleri var ama fiyatta takılır gibi görünüyor.

Hyundai Kona 1.6 Turbo GDI Benzinli 4×4 7 ileri DCT 2018 Test Sürüşü

Hyundai Kona Tasarım Özellikleri

Size de öyle gelecek mi bilmiyoruz ama ilk bakışta sanki bir şeyleri eksik kalmış bir otomobil gibi. Motor kaputunun olduğu bölümde sanki biraz daha basık bir yapı ya da çamurluklarda biraz daha agresif görüntü beklentisi içine girdik. Elbette bu durum sadece bizim fikrimiz. Tasarım konusunda sevip sevmemek tamamen sizin bileceğiniz bir durum. Hyundai Kona’nın tasarımına baktığımız zaman çok ciddi bir şekilde agresif olduğunu düşünüyoruz. Saydığımız detayların dışında yüz tasarımı çok çekici. Devasa havalandırma ızgarası, çekik gözlü ve yine ona eşlik eden büyük aydınlatma elemanlarıyla adeta açılın beyler Kona geldi diyor. Bu aracın yüz tasarımını biraz da Transformers filminden fırlamış ve her an robota dönüşebilecekmiş gibi gördüğümüzü de sözlerimiz arasına ekleyelim. Profil görünümünde başarılı ütü izleri ve çamurluk kaplamaları ile iyi görünüyor. Arka tasarımda da yine çekik gözlü aydınlatma ve ona eşlik eden büyük detayların kullanılması bu bölümden de çekiciliği artırıyor.

Hyundai Kona 1.6 Turbo GDI Benzinli 4×4 7 ileri DCT 2018 Test Sürüşü

Hyundai Kona İç Mekan Özellikleri

İç mekanda renkli tasarım detaylarının kullanılması ferahlık hissini artırmış aracın yaşam alanının karanlık görünmesinin önüne geçmiş. Genişlik açısından sürücü ve yolcu kısmında herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Arka tarafta sunulan yaşam alanı konusunda da özellikle baş ve omuz mesafesi konusunda beğenimizi kazandı. Arka tarafta 3 kişi yolculuk yaptığında biraz sıkıntı olabilir ama bu çok önemli bir sorun olarak karşınıza çıkmaz. Koltukların kalitesi uzun süreli yolculuklar sırasında da rahat ettirecek türden. Yaşam alanı tasarımını da sevdik. Göze hoş görünüyor ve aradığınız her türlü detayı yerinde buluyorsunuz. Eşya gözlerinin sayısını ve kullanışlılığını da sevdik. Bu tip bir direksiyon simidi yerine araçta daha sportif ve daha iyi görünen bir direksiyon simidi yer alıyor olmasını isterdik.

Hyundai Kona 1.6 Turbo GDI Benzinli 4×4 7 ileri DCT 2018 Test Sürüşü

Yeni Kona Motor Özellikleri

Biraz abartılı mı bilmiyoruz, kararsız kaldık. Çünkü bu aracın motor kaputunun altında 177 beygir güç üreten turbo benzinli bir motor yatıyor. Bu gücü 5500 d/d’de üreten motor 1500 gibi son derece iyi bir devir bandında da 265 Nm tork üretiyor. Matematiksel veriler açısından son derece iddialı ve güçlü bir motor seçeneğinin araçta kullanıldığını görüyoruz. Bu motorun dışında bir ünite satın almak isteyenleri 1.0 litre turbo 120 HP güç üreten seçenek manuel şanzımanla bekliyor. 1.6 lt turbo benzinli motorda 7 ileri oranlı DCT çift kavramalı şanzıman sunuluyor. Motorun şanzımanla uyumu oldukça iyi. Açıklanan fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanma için 7.9 saniye yeterli. Bu hızlanma karakteri onu sınıfının en iddialılarından biri yapmaya yetiyor. Fabrika verilerine göre ortalama tüketim 7.1 litre olarak açıklanıyor ama buna gerçek yol kullanımında ulaşılamıyor. Biz yapmış olduğumuz 100 km karma yol şartlarındaki tüketimde 9.8 litre gibi bir tüketim sonucuna ulaştık.

Hyundai Kona 1.6 Turbo GDI Benzinli 4×4 7 ileri DCT 2018 Test Sürüşü

2018 Model Kona Yol Tutuşu ve Konfor Özellikleri

Sürüşü olumsuz etkileyecek herhangi bir durumla karşılaşmadık. İzine basan, verdiğiniz komutlara sadık kalacak bir otomobil olduğunu ispatladı. Sürüş karakteri açısından Hyundai’nin geldiği başarılı noktayı da bizlere göstermiş oldu. Viraj dönüş kabiliyeti açısından son derece kabiliyetli ve kendine güvenen bir araç olmuş. Yaptığımız testlerde virajları zorlanmadan dönerken aynı zamanda güven de duyduk. Biraz sert ayarlara sahip süspansiyon sisteminin kullanılması konfordan çalmış diye düşünüyorduk. Yaptığımız uzun süreli yolculukların ardından konfor konusunda da bir eksiği olmadığını gördük. Ayağınızın altında sürekli bir güç olduğunu bilmeniz de iyi hissettirecek. Dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olması sürüş güvenliği konusunda karşımıza iyi sonuçlarla çıkmasını sağladı. Araçta bulunan tüm mekanik sistemler görevlerini başarıyla yaparken, elektronik yardımcılar da sürüş keyfini törpülemeden görevlerini yerine getiriyor.

Hyundai Kona 1.6 Turbo GDI Benzinli 4×4 7 ileri DCT 2018 Test Sürüşü

Hyundai Kona 1.6 ve Euro NCAP

Euro NCAP çarpışma testlerinden alınan yıldızlar desek yanlış olmaz. Son yıllarda özellikle de yeni çıkan Hyundai modelleri bu konuda çok donanımlı. Bu da güvenilir aile arabası olma yolunda önemli bir adım ve fiyatlara olumlu etki ediyor.

Hyundai Kona EuroNCAP çarpışma testinden beş yıldız alarak ayrılmış modellerden biri. Bu beş yıldızı alırken yetişkin yolcu güvenliği konusunda önemli bir başarı elde etmiş. Yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 87, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 85, yaya güvenliğinden yüzde 62 puan almış.

Hyundai Kona 1.6 Turbo GDI Benzinli 4×4 7 ileri DCT 2018 Test Sürüşü

Hyundai Kona Yorumları Nasıl?

Murat Tosun’un Yeni Hyundai Kona hakkında yorumları şöyle:

Neredeyse dört dörtlük bir küçük SUV yazmak üzereydik. Birkaç yerinden törpülediğimiz puanlar bunu yazmamızın önüne geçti. Yüksek tüketim ve yüksek fiyat bunun en önemli nedenleri arasında yer alıyor. Bunun dışında sunduğu her türlü detayda çok ama çok iddialı.

Hyundai Kona 1.6 Turbo GDI Benzinli 4×4 7 ileri DCT 2018 Test Sürüşü

2018 Kona Teknik Özellikleri

Hyundai Kona Motor

1.6 lt /Motor Hacmi: 1591 cc / Silindir Adedi: 4 /Maksimum Güç: 177 HP/Maksimum Tork : 265 Nm

Hyundai Kona Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 7.9 sn / Maksimum Hız: 205 km/s

Hyundai Kona Frenler

Ön: Hava kanallı disk /Arka: Disk

Yeni Kona Yakıt Tüketimi Miktarı

Yakıt Türü: Benzin

Şehir İçi: 8.4 lt/100 km/ Şehir Dışı:  6.2 lt/100 km /Karma: 7.1 lt/100 km /    Test: 9.8 lt/ 100 km / CO2 Emisyonu : 160 gr/km

Hyundai Kona Boyutlar

Uzunluk: 4165 mm /Genişlik: 1800 mm /Yükseklik: 1565 mm /Dingil Mesafesi: – mm

Bagaj kapasitesi: 361 kg /Yakıt Depo Kapasitesi: 50 lt /Boş Ağırlık: 1477 kg

Lastik Boyutu: 235/45 R18

(Toplam: 3, Bugün: 1 )

[ad_2]

Source link

(Toplam: 24, Bugün: 1 )