Ticari amaçla ilk sigara 1843 yılında Fransa’da devlet tekelindeki “Française des Tabacs” adlı kuruluş tarafından üretildi. İlk parti 20 bin sigara, Kraliçe Marie-Amelie tarafından o yıl Paris’te düzenlenen bir kermeste satıldı. Üretim tamamen elle yapıldığından verim son derece düşüktü.

1872 yılına gelindiğinde, Fransa’da ancak 100 milyonuncu sigara üretilmişti. Fabrikasyon olarak sigara üretimine ilk kez 1853 yılında Küba’nın başkenti Havana’da “Don Luis Susini” tarafından başlandı. Don Susini, üretimde insan emeği yerine buharlı araçlardan yararlandı. Bazı kaynaklarda, günde 2 milyon 580 bin sigara yaptığı ileri sürülür. Ancak bu biraz abartılmış olabilir. Ama bir aylık süre içinde söz konusu rakama ulaşacağı da kesindir.

Markalı ilk sigara ise İngiltere’de 1859’da “Tatlı Üçler” adıyla üretildi. Firmanın sahibi olan Robert Peacock Gloag, 1854-1856 yılları arasındaki Kırım Harbi sırasında, Ruslara karşı Türklerle omuz omuza savaşmıştı. O sırada, silah arkadaşı Türklerden sigara sarmasını öğrendi. Ülkesine döndüğünde sigara üretimine geçmeye karar verdi. Gloag’ın pazar bulmak gibi bir sıkıntısı da yoktu. Zira pek çok İngiliz, tıpkı kendisi gibi Kırım Savaşı sırasında ya Türklerden ya da esir düştükleri Rus zindanlarından sigarayı öğrenmişler ve tiryakisi olmuşlardı. Alttan itilerek açılan ilk sigara paketleri, 1952 Ağustos’unda Güney Afrika’daki Rothmans tesislerinde kullanıldı. Jelatin ambalajlı ilk sigara paketleri de 1931 yılında Craven A firmasınca piyasaya sunuldu.

Sigara İçen İlk Kadın Kimdir?

Kayıtlara göre, sigara içtiği bilinen ilk kadın, İngiltere’nin Warwickshire kentinde yaşayan dul Leydi Caroline Mordaunt’dur.Leydi Mordaunt, yalnızca kendisi için özel olarak ünlü tütüncü Nicholas Contoupolis tarafından harmanlanan sigaraları içiyordu. 1858 yılında Contoupolis’in en iyi müşterilerinden birisi, Leydi Mordaunt’du. Toplum içinde sigara içen ilk kadın ise Clenmont-Tonnerre Düşesi’ydi.

1896 yılında, Savoy Oteli’nin yemek salonunda sigarasını yaktığında konuklan dehşete düştüler. O dönemde, çok az sayıda kadın, büyük bir gizlilik içerisinde sigara içiyordu, 1897 yılında, özellikle orta sınıf ev kadınları tarafından çok okunan Home Companion gazetesi, en az altı Avrupalı kraliçenin bu kötü alışkanlığın pençesine düştüğünü duyuruyordu. Bu haberi tepkiyle karşılayan İngiliz hanımlar, kendi kraliçeleri Victoria’nın bu altılıya dahil olmadığını daha alt satırlarda okuyunca rahat bir soluk aldılar.

Aynı yıl, Amerika’nın Richmond kentinde yayınlanan Southern Tobacco Journal adlı gazete, bir sigara reklamında ilk kez sigara içen bir kadın resmi kullanınca yer yerinden oynadı. Amerika, henüz bu tür özgürlüklere hazır değildi ve aynı ilanın bir benzeri ancak 1919 yılında yayınlanabildi. Yine de gerek ABD’de, gerek İngiltere’de, kadınların sokakta sigara içmelerinin yaygınlaşması çok sonraları gerçekleşti. 1919 yılında, Londra lokantalarından birinde, yemekten sonra bir sigara tüttürmek isteyen genç bir kadın, sigarasını ağzına koyar koymaz, hemen yanındaki garsondan tokadı yemişti.

(Toplam: 41, Bugün: 1 )