İlk Uçak Gemisi Ne Zaman Yapıldı

Dünyada, uçak gemisi olarak inşa edilen ilk savaş gemisi, ilk planları bu amaca uygun olmasa da, İngiliz Donanması’ndan “HMS Ark Royal”dir. 122 metre uzunluğundaki bu gemi, 1914 yılı Eylül ayında Blyth’ta kızağa kondu.
Ertesi yıl 9 Aralık’ta denize indirildi.
Yapımı sırasında amiralliğin emriyle planlarında bazı değişiklikler yapıldı ve alt güvertesinde 10 deniz uçağı taşıyacak şekilde geliştirildi. Ark Royal, yapımının hemen ardından Çanakkale Boğazı’na gitti ve savunma amaçlı ilk görevini de 17 Şubat 1917 günü Bozcaada’da yaptı, O gün Ark Royal’den havalanan bir uçak, Türk mevzileri üzerinde keşif uçuşu yaparak bilgi topladı.
“Tekerlekli uçak” taşımak amacıyla inşa edilen ilk savaş gemisi ise, İngiliz Donanması’ndan “HMS Furious”tur. 1917 yılı Haziran ayında donanmaya katılan bu gemi, hem kruvazör, hem de uçak gemisi özelliklerine sahipti.
İlk yapıldığında, üzerinde yalnızca kalkış güvertesi vardı. Taşıdığı altı uçağın havada görevini tamamladıktan sonra karaya inmesi planlanıyordu. Ancak, bunun yeterli olmadığı görüldü ve 1917 Kasım’ında yeniden kızağa çekilerek bir iniş güvertesi monte edildi.
Furious’un en önemli özelliklerinden biri, uçağı hangardan uçuş güvertesine çıkaran hidrolik kaldırma sistemiydi.
Uçak gemisi olarak planlanan ve o amaçla yapılan ilk gemi, Japonlar tarafından 9 Aralık 1919’da denize indirilen “Hosho”dur.
Hosho, ilk görevini 30 Kasım 1922 günü Tateyama açıklarında yerine getirdi. En çok 25 deniz mili yapabilen bu gemi, 21 uçak taşıyordu.

(Toplam: 33, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar