Orijinal olmak aslına bakarsan oldukça abartılan bir terim. Haberlere bakılırsa, Instagram en iyi yapmış olduğu şeyi yapmayı sürdürüyor: başka bir toplumsal medya sitesinin hususi durumunu gözünü kırpmadan kopyalıyor.

Şu şekilde düşünelim; Stories – Hikayeler Snapchat’tan alınma. Reels, TikTok kopyası. Notlar ve Threads Twitter/X’ten, Candid de BeReal’den kopyalandı. Son kopya mı? Snap Map. Doğru okudnuz, Instagram “köklerine dönüyor” ve Snapchat’tan esin alıyor.

Yazılım mühendisi Alessandro Paluzzi X hesabından paylaşmış olduğu gönderide, Instagram’ın “Dostlar Haritası” üstünde çalıştığını duyurdu. Paluzzi ek olarak, bu bilhassa ilgili bir de “yakınımda olanlar” hususi durumunun geliştirildiğini bildiriyor.

Paluzzi, özelliği kullanmanın isteğe bağlı olduğunu ve konum paylaşımının uçtan uca şifrelenmiş olduğunun altını çiziyor. Özellik nasıl çalışıyor? Tıpkı Snap Map gibi, arkadaşlarınızın harita üzerinde nerede olduğunu görebileceksiniz.

Tabii özelliğin henüz kullanıma sunulmadığını ve söylenti seviyesinde olduğunu da hatırlatalım. The Verge ise, Paluzzi’nin “Instagram’ın pek oldukça hususi durumunu duyurulmadan ilkin keşfettiğini” söylüyor.

Eğer Paluzzi haklı çıkarsa, Instagram’da bir Snap Chat özelliği daha göreceğiz anlamına gelir.


Tim Marcin’in haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )