Her ayın sonunda yatağa uzanıp çekmiş olduğu fotoğraflar içinde gezinenlerden misiniz? Sonrasında iyi olanları beğenip ayrı bir klasöre alıyor, ondan sonra onlar arasından 10 tanesini seçip Instagram’da kaydırmalı bir halde paylaşarak “photo dump” sanatını icra ediyor musunuz? Bu rastgele seçkiler bir süredir akışımızda önümüze düşüyor… (Selfie’ler, yakın çekim şekilli bir tabak, kesinlikle bazı evcil-vahşi hayvanlar, konser fotoğrafları, kitap, dizi ya da film alıntısı…)

“Photo dump” denen hadise 2021’de popüler kültürde yayılmaya başladı. Kardashian’lar ile popülerleşen bu akıma influencer’lar da dahil oldu, derken bir baktık ayın tamamında yanı başımızda oturan ofis arkadaşımız şahane bir Mart geçirmiş! Eşimiz, dostumuz ve normal olarak biz… Paylaştık 10’lu 10’lu fotoğrafları.

Bu aslen devamlı “post atmaktan” daha iyiydi. Adı konulmamış bir antak kalma ile yeni dönem artık tek tek rastgele paylaşımlardansa “biriktirip çöp çıkarmak” benzer biçimde aylık 10’lu paylaşımları tercih ediyor.

Dağınık bir alternatif olarak photo dump

Bu kısmen platformun ulaşılamaz estetiğine ve mükemmelliğine bir yanıttı; zira photo dump’lar bir tür dağınık alternatif. Bununla birlikte Instagram, algoritmasını devamlı değiştiriyor, gerçek arkadaşlarınızdan içerikler görmeniz yada alışık olduğunuz beğeni miktarını ve öteki niceliksel popülerliği elde etmeniz artık daha da zor.

Böylece daha idareli fakat bununla birlikte daha geniş bir halde paylaşım halletmeye başladık; bakmayın yukarıda atıp tuttuğuma aslen insan photo dump’lar ile geriye dönerek baktığında 2023 Eylül’ünü hoş bir halde hatırlayabiliyor. Fakat bunun için illa Instagram’ı mı kullanmak gerekiyor? İşte bam teli de tam burası. Zira artık photo dump bir miktar cringe olmuş olabilir…

Son zamanlarda, photo dump’lar akışımda o denli yaygın değil. İnsanlar, paylaşımlarını neredeyse yalnızca Hikayeler’de yapıyor. Kısa ömürlü Hikayeler çıkmış olduğu günden beri profilde paylaşım yapma endişesine iyileştirici bir çözüm görevi görüyor. Sadece Hikayeler’de paylaşmanın dahi eski cazibesi yok benzer biçimde…

Aslına bakarsak işaretler açık: Gençlerin gerçek hayatlarıyla her geçen gün daha azca ilgili bir hale gelen Instagram benzer biçimde bir uygulamada paylaşım yapıyorsanız, hayatınızın coşku verici görünmesi artık asla hoş değil! İşin bir de Reels boyutu var normal olarak. Bir kesim için de Reels paylaşmayıp bir tek fotoğraf paylaşmak “old school” ve havalı bir yaklaşım olabilir…Kısaca bir fotoğraf paylaşım platformu olarak doğan ve “boş beleş” platformlardan bu nereden baksan bu “sanat içerikli” yönüyle sıyrılan Instagram; Vine’a, Snapchat’e, TikTok’a hatta Threads’le Twitter’a dahi benzemekten çekinmedi. Haliyle kitlenin platformu “fotoğraf paylaşmanın cringe görüldüğü” postmodern bir döneme sürüklüyor olması da şaşılacak şey değil. Instagram’da fotoğraf paylaşmayı “utanç verici” görmek kadar yapısökümcü ne olabilir?! Ayağa kalk Derrida, ayağa kalk Barthes! Yapı iyi mi sökülür gör!En sonucunda “photo dump” dedikleri hadise, platformun doğası gereği oldukça kişisel. Instagram trendleri geliştikçe ve paylaşım alışkanlıkları değiştikçe, photo dump da bir belirsizliğe dönüşebilir ve bunun yerini yeni dijital kendini ifade etme biçimleri alabilir. İnsanın online olarak doğrulanma arayışı değişik türlerde kendini gösterecektir. Bir influencer’ın rahatça photo dump’ına ekleyebileceği, paylaşmış olduğu fotoğraflarla kesinlikle alakasız olacak şu meşhur ifadeyle sanki bu ifadeyi ilk kez ben kullanıyormuş özgüveniyle bitireyim: Su akar, yolunu bulur.


Christianna Silva, Mashable’da muhabir / Metin Aktaşoğlu yerelleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )