iOS 17.4’ün ilk beta sürümü gösterildi. Bu beta geliştiriciler için bir güncelleme sadece resmi ve her insana açık güncelleme bir kaç ay içinde yayınlandığında bizi nelerin beklediğini de gösteriyor.

Avrupa Birliği’nin Apple’ın uymasını istediği Dijital Pazarlar Yasası gereğince kimi güncellemeler yalnız AB üyesi ülkelerin kullanıcılarını etkileyecek.

iPhone’a gelecek 5 güzel iOS 17.4 özelliği

iPhone’unuzda yakın gelecekte hangi değişimler olacak, meraktaysanız sizi derhal aşağıya alalım:

1. 118 yeni emoji

Geçtiğimiz günlerde belirttiğimiz şeklinde, iOS 17.4 ile 118 yeni emoji geliyor.

iOS 17.4’ün yeni koleksiyonundan altı yeni emoji.
Credit: Emojipedia

Bu koleksiyonda iki kafa sallama emojisi (biri onaylama sallaması, diğeri ise hayır anlamına gelen sağa sola sallama), bir lime dilimi, anka kuşu, mantar ve kırılmış bir zincir şeklinde yeni emojiler içeriyor.

2. Apple Podcasts için otomatik üretilen deşifreler

Teknoloji devi Apple Podcasts ile artık otomatik üretilen deşifreler geleceğini duyurdu bu da kullananların bölümleri dinlemek yerine “okuyabileceği” anlamına geliyor. Hem de, dinlediğiniz podcasti metin olarak takip etmeniz de mümkün.

Apple Podcasts’leri takip etmenizi kolaylaştıracak: Otomatik deşifre.
Credit: Apple

Apple tarafınca meydana getirilen açıklamaya gore, bölüm ilerledikçe, her bir kelime vurgulanacak ve kovuşturmak kolaylaşacak.

3. Oyun akış/gösterim uygulamaları artık Apple App Store’da yer alacak

Nvidia GeForce Now ve Xbox Cloud Gaming artık App Store’da kendi hususi uygulamalarına haiz olacak.

Oyun akış/gösterim uygulamaları bir zamanlar Apple App Store’da “yasaklı” idi.
Credit: Microsoft / Xbox

iPhone ve iPad sahibi oyun severler için artık web tarayıcılarını kullanarak bu akış hizmetlerine giriş yapmak zorunda kalmayacak bu da mobil, hareket halindeyken oyun oynamayı bu cihazlardan da daha keyifli hâle getirecek.

4. Çalınan Aygıt Koruması için yeni özellik

iPhone’unuz çalınırsa ek bir güvenlik katmanı ekleyen “Çalınan Aygıt Koruması” artık aygıtın tanıdık bir yerde olmadığı senaryolarda meydana getirilen güvenlik ayar değişimlerinin uygulanmasını bir süre erteleyebiliyor.

5. Siri gelen mesajları değişik bir dilde daha okuyabiliyor

iOS 17.4 beta ile, Siri’nin size gelen metin mesajlarını, seçmiş olduğunuz ana dil haricinde değişik dillerde okuyabilmesini sağlayabiliyorsunuz. Bu diller içinde Fransızca, İspanyolca, Almanca, Çince ve daha fazlası bulunuyor.

iOS 17.4 ile Siri de “küçük” bir güncelleme alıyor
Credit: Apple

Eğer bu değişikliği yapmış olursanız, Siri’nin sizi dinleyip cevap verdiği ana dili değiştirmiş olmuyorsunuz.

Bu beş özelliğin haricinde, yalnız AB kullanıcılarına sunulan “güzellikler” de var. Sözgelişi AB kullanıcıları iOS 17.4 ile artık iPhone’ları üstünden üçüncü parti uygulama mağazalarına erişebilecek.

Ek olarak, Apple App Store’da “yasaklı” olan Fortnite da artık geri dönüyor. Fakat yeniden hatırlatalım, bu da yalnız AB kullanıcıları için geçerli.


Kimberly Gedeon’un haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )