Apple kısa sürede Avrupa Birliği’nin yeni Dijital Pazarlar Yasası (DMA) uyumluluğu için iOS 17.4’ün beta sürümünü yayınladı. Yeni yasayla beraber Apple, Avrupa Birliği’ne üye kullanıcıları için App Store dışındaki alternatif uygulama dükkanlarını özgür bırakmak zorunda duracak. Yeni sürümle beraber web tarayıcılara da değişimler geliyor, hem de fena yönde. Bundan dolayı beta sürümü kullanan AB üyesi kullanıcılar, artık web uygulamalarını kuramıyor.

Web uygulamalar artık AB içinde yok

En başından beri Apple, kullananların web sayfalarını iPhone’un ana ekranına uygulama ikonu şeklinde eklemelerini sağlıyordu. Böylece web tabanlı uygulamaların da iOS üstünde kullanılması kolaylaşıyordu. Geçtiğimiz senelerde Apple bu özelliğe olan desteği geliştirdi de. Mesela iOS 16.4’le beraber bu uygulamaların kendi ikonlarıyla bildirim göndermesi sağlanmaya başladı.

Sadece görünüşe nazaran tüm bu çaba, en azından Avrupa’da yaşayanlar için, boşa gitmiş olacak. iOS 17.4 beta’yla beraber bu uygulamalara olan destek tamamen kaldırılıyor. Bazı geliştiriciler bu uygulamaların iOS 17.4’ün ilk beta sürümünde bir hata sebebiyle çalışmadığını düşünmüştü. Sadece bu hafta gösterilen ikinci beta sürümüyle beraber sistem bu uygulamalarla ilgili olarak “bundan sonrasında varsayılan tarayıcıda açılacak” uyarısında bulunuyor.

Bu durumun kullanıcılar açısından birçok değişik sonucu olacak. Mesela web uygulamalarında kalan verileriniz var ise, bu veriler güncellemeyle beraber otomatikman silinecek. Bununla birlikte web sayfaları da kullanıcılara bildirim gönderemeyecek.

Şu demek oluyor ki netice olarak iOS 17.4’le beraber artık işletim sistemi kullanıcıya hangi web tarayıcısını varsayılan olarak kullanmak istediğini de soracaktır. Sadece Apple’ın, bu uygulamaları AB’de kaldırma sebebi olarak, uygulamaların halihazırda Safari ve WebKit tabanlı olması sebebiyle herhangi bir suçlamaya maruz kalmamak için bu adımı attığı da düşünülüyor.

iOS 17.4’ün genel kullanıcılara önümüzdeki ayın ilk haftasında dağıtılmaya başlanması umut ediliyor.


9to5Mac’in haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )