[ad_1]

Ciğeri Edirne’de, çiğ böreği de Eskişehir’de yiyeceksiniz diye bir şart, bir kural yok. Tamam iki lezzet farkına diyecek bir şeyimiz yok ama her zaman da alıp başımızı çekip gidemiyoruz maalesef. Mide bu! Gecenin bir vakti ya da herhangi bir sabah çiğ börek diye uyanabilirsiniz mesela.

Bu sebeple İstanbul’daki çıtır çıtır, kıymalı/peynirli, pofuduk çiğ börekçilerin rotalarını çıkardık. Size en yakın olanı seçip gidebilin, canınız her çiğ börek yemek istediğinde hemen en lezzetlilerine ulaşabbileceğiniz, İstanbul’daki çiğ börek mekanlarına ulaşabilin istedik.

Anlayacağınız bugün “Çibörek mi çiğ börek mi?” gibi tartışmaları bir kenara bıraktık, ona midelerimizin kapılarını sonuna kadar açtık.

“Not alıp bir kenara koymayı unutmayın, gün gelir lazım olur” diyor ve başlıyoruz.

Şimdiden afiyet, bal, şeker olsun.

İstanbul’un en eskisi: Tarihi Odabaşı Çiğ Börekçisi

foursquare

İstanbul’un en iyi ve en eski çiğ börekçisiyle tanışın! Artık bilmeyeni olmasa da bu listenin olmazsa olmaz demirbaşlarındandır kendisi. Yer vermezsek olmaz.

İçi sulu, minik minik kıymaları, hamurun kıvamı kısacası her şeyiyle leziz. Yedikçe yiyesiniz gelecek. Hem öyle merkezde bir yerde değil, bu sebeple gitmişken bolca yiyin. Zaten bu lezzet karşısında hızınızı alacağınızı düşünmüyoruz.

Toplasan 3-4 masa olan bu minik mekanda hafta sonu upuzun kuyruklarla karşılaşabilirsiniz, sakın vazgeçmeyin!

Tarihi Odabaşı Çiğ Börekçisi adres: Çapa Mahallesi, Mevlanakapı Caddesi, No 125/B, Fatih, İstanbul

Adı her ne olursa olsun: Küçük Ev Çi Börek

foursquare

Gördüğünüz gibi çi/çiğ börek tartışmaları devam ediyor. Biz bu tartışmaya ortak olmadan geçiyoruz bu işi hakkıyla yapan bir başka yere. Çok uzaklaşmadık, yine Fatih’teyiz!

Bir porsiyonda 3 tane gelen çiğ böreklere yine doyum olmuyor. “Bir porsiyon daha söyleyin! Yiyin efendiler!” demekten de kendimizi alamıyoruz.

Lezzet konusunda Odabaşı’nı geçer mi bilmeyiz ama buradaki böreklerin pofudukluğuna bizden on puan!

Küçük Ev Çi Börek adres: Çapa Mahallesi, Ziya Gökalp Caddesi, No 40/B, Fatih, İstanbul

Doymadan ayrılmak yok: Makule Mantı & Çibörek

instagram

Mantıları ve erişteleriyle Maslak çevresinde çalışanların öğle yemeklerinde uğrak adreslerinden biri olan Makule Mantı & Çibörek, peynirli, kıymalı ya da karışık olabileceğiniz çiğ börekleriyle de çok iddialı.

Porsiyonunda 2 adet büyükçe çiğ börek bulunan bu mekandan doyarak ayrılacağınız ise garanti. Gidiniz, sevdiklerinizi götürünüz.

Makule Mantı & Çibörek adres: Maslak Mahallesi, Maslak Mah. Ahi Evran Caddesi, 42 AVM, 34485, Sarıyer

Rotamızda şimdi de Bakırköy var: Eskişehir Çiğ Börek Evi

foursquare

Eğer Bakırköy ve çevresinde oturuyorsanız ve canınız çiğ börek istiyorsa gideceğiniz adres artık belli.

Dolu dolu porsiyonu ve pofuduk pofuduk olup sıcacıkken tabaklara dolan enfes çiğ börekleriyle bu mekandan mutsuz ayrılmanıza ihtimal yok.

Eskişehir Çiğ Börek Evi adres: Zeytinlik Mahallesi, Yakut Sokak, No 9, Bakırköy, İstanbul

Çiğ böreğin yanına da turşu: Sayla Mantı

foursquare

1969’dan beri Kadıköy’de hizmet veren Sayla Mantı çiğ börek için bir diğer leziz rotamız. Mantıyla yola çıkan mekan sonrasında çiğ börekte de harikalar yaratınca kendilerini görmezden gelemedik. Beyaz peynirli ve kaşarlı menüdeki iki çeşit çiğ börekten.

Gelmişken tek çiğ börek yemek olmaz. Efsane turşularının da tadına bakmalısınız. Özellikle pancar turşusunun pek çok müdavimi olduğunu belirtelim.

Sayla Mantı adres: Caferağa Mahallesi, Nailbey Sokak, No 32/A, Kadıköy, İstanbul

Uygun ve doyurucu: Tuğbiş Mantı Evi

instagram

Adıyla tatlılıktan ölecek bu mekan için atlıyoruz metrobüse, gidiyoruz Acıbadem’e. İşte bunların hepsi çiğ börek için!

Buradaki çiğ börekler 2 adet ile geliyor. Diğerleri gibi de değil hem, epey uygun. Üstüne üstlük bu iki çiğ börekle doymanız bile mümkün. Yanına salata ya da turşunun pek yakışacağınız düşünmekteyiz.

25.yaşına merdiven dayayan bu mekanın zeytinyağlıları da başarılı. Bir de haşlama içli köfteleri var ki bir ayağınızı oraya bağlar. Ev yemeklerinin hasretiyle yanıp tutuşan arkadaşlar burayı not edebilir.

Tuğbiş Mantı Evi adres: Acıbadem Mahallesi, Acıbadem Caddesi, Faikbey Mescidi Sokak, No 39/2, Kadıköy, İstanbul

Mantıyla, çiğ böreği ayıramıyoruz: Pufi Çiğ Börek, Mantı ve Meze

instagram

Mantıyla ayrılmaz bir ikili olarak devam ettiriyor varlığını pofuduk çiğ börekler. Acıbadem’de yer alan Pufi, mantısı dillere destan bir mekan ama gelin görün ki çiğ böreği de bir o kadar başarılı.

Malzemeyi de tam kıvamında koyuyorlar üstelik. Yedikçe yemek isteyeceğiniz çiğ böreğin üzerine dilerseniz bir mantı da yiyebilir, “Yok ben hepsini yiyemem” derseniz en az 1 arkadaşınızla birlikte gidip her bir lezzeti bölüşerek yiyebilir, böylece hepsinin tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz.

Pufi Çiğ Börek, Mantı ve Meze adres: Acıbadem, Cüneyt Kosal Sokak, No:2, 34660 Üsküdar, İstanbul[ad_2]