[ad_1]

Serpil Dokurel  – PembeNar Özel

Bir eğitim döneminin daha sonuna geldik. Çocuklar karnelerini aldı ve tatil başladı. Peki, bu tatili nasıl verimli geçirebilirsiniz, anne baba olarak nelere dikkat etmelisiniz? Anne babaların “verimli tatilden” ne anladığı çok önemlidir. Verimli demek çocuk için ders çalışmak mı, mutlu ve eğlenceli zaman geçirmek mi? Bu kavramları düşünmek çok önemli. Çocuğun hayatının denge olması çok önemlidir. Çocuğun derslerine bakması kadar kendine zaman ayırması, eğlenceli zaman geçirmesi, tatili tatil gibi yaşaması gerekir. 

Çocuklara baskı yapmayın!
Bazen anne babalar farkında olmadan özellikle karne notu zayıf olan çocuğa aşırı baskı uygulayabiliyor.  Çocuğun tüm tatil boyunca aralıksız ders çalışarak, zayıf olduğu derslerdeki eksikliğini hemen telafi edeceğini düşünüyor. Oysa çocuklar anne babası baskı uyguladığı ve hevesle çalışmadığı için yine okuduklarını anlamakta zorlanıyor. Çocuk ders çalışmayı kendi istemelidir. Eğer çocuğun karnesinde düşük notları ve anlamadığı konular varsa bu zaman akademik destek almak için iyi bir fırsattır. Tabi ders çalışma saatleri ile çocuğun kendine ayıracağı zamanı da iyi dengelemek çok önemlidir. Çünkü çocuğun akademik desteğe de ihtiyacı olsa da tatil çocukların dinlenmesi içindir. Çocuğunuza ders çalışması için baskı yapmak yerine birlikte program yaparsanız çocuğunuzun ders çalışma motivasyonu artırabilirsiniz.

Pedagog Dr. Sevil Yavuz

Tatil programını çocuğunuzla birlikte yapın!

Öncelikle çocuğunuzla birlikte tüm dönemi birlikte değerlendirin.  Çocuğunuz hangi derslerde başarılı, hangi derslerde desteğe ihtiyacı var gözden geçirin. Desteğe ihtiyacı olduğu derslerde hangi konulara çalışması gerekiyor tespit edin.  Sonra bunu listeleyin ve tatil boyunca ne sıklıkla çalışılacağına ve hangi zaman aralıklarında çalışacağına birlikte karar verin. Örnek her gün 1 saat mi, 3 günde bir 1 saat mi çalışacak çocuğunuzla birlikte karar verirseniz bu anlaşmaya sadık kalacak ve düzenli çalışacaktır.  Eğer akademik olarak destek alması gerekiyorsa, eve düzenli biri gelebilir ve özel ders verebilir. Burada önemli olan sürekli çocuğa sorumluluğunu hatırlatmak yerine sorumluluğunu almasına destek olmaktır. 

Bu program içinde çocuğunuzun dinlenmeye de ihtiyacı olduğunu unutmayın.  Ailecek tatile gidecek misiniz, tatiliniz kaç gün sürecek, eğer tatile gitmeyecekseniz çocuk evde zamanını nasıl geçirecek?  Çocuklar okula giderken yapamadıkları şeyleri doya doya yapmak ister. Bırakın çocuklarınız doya doya oyun oynasınlar. Tatilin ilk haftasını tatil gibi geçirmeye özen gösterin. Çocuklar en azından tatilin ilk üç dört gününde günlerini diledikleri gibi geçirmesine fırsat verin. Arkadaşlarına gidebilirler, arkadaşlarını evinize davet edebilirler, birlikte arkadaşlarıyla etkinlik yapabilirler. Spor ya da sanat alanında sevdiği etkinliklere katılabilir.

Çocuğunuzla tatilde neler yapabilirsiniz?

– Çocuğunuzla etkinlik yapmanız maddi gücünüze bağlı değil. Çocuğunuzla illaki para harcayacağınız pahalı etkinlikler yapmanız gerekmez.  Çocuğunuzla birlikte geçirdiğiniz her saat aslında bir etkinliktir. Örnek evinizin önündeki sokakta yürüyüş yapmak, birlikte evin ihtiyaçları için alış verişe gitmekte bir etkinliktir.

– Eğer dışarda kar yağıyorsa çocuğunuzu sıcak tutacak kıyafetler giydirip kartopu oynayabilirsiniz,  kardan adam yapabilirsiniz ve karda kayabilirsiniz. Kısacası hava soğuk çocuk hasta olur diye çocukları eve hapis etmeden karın tadını çıkarabilirsiniz.

– Çocukların yaşlarına uygun yarıyıl tatili dönemlerinde çok güzel tiyatro gösterileri oluyor. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun bu tiyatro gösterilerine gidebilirsiniz.

– Evde tombala ve vb. grup oyunları oynayabilir, resim, heykel, kil çalışması gibi sanatsal etkinlikler yapabilirsiniz.

–  Çocuğunuzla birlikte sevdiğiniz bir filmi evde izleyebilirsiniz.

– Çocuğunuzla doğa gezileri yapabilirsiniz. Doğanın hem çocukları, hem yetişkinleri iyileştirme gücü var. Çocuklar yeterince dinlenirse yeni bir döneme de sağlıklı ve mutlu başlarlar.

– Birlikte tarihi yerleri ve müzeleri gezebilirsiniz. Çocuklar yeni şeyleri keşfetmeyi severler. Keşfederken de yeni bilgiler öğrenirler.

Kısacası tatilin tatil olduğunu unutmadan, çocuğun günlük programında baskı yapmadan günde bir ya da iki saatlik akademik konulara zaman ayırması yeterlidir. Tüm tatil programını birlikte yaparsanız çocuğunuz kendi sorumluluğunu alır ve mutlu bir şekilde tatilini doya doya yaşar.[ad_2]