Sahil Gaba, bilgisayar bilimlerinin büyüsüne kapıldığında makine mühendisliğinden yüksek lisans derecesiyle mezun olmak üzereydi.

Bilgisayar bilimleri kısmına geçen arkadaşlarının nispeten daha kolay iş bulduğunu fark edince o da şansını denemeye karar verdi. Hindistan’da büyüyen Gaba Business Insider’a verdiği demeçte “Programlama öğrenmek için üç, dört ayımı verdim” diyor ve ekliyor:

“Başlangıçta epey iyimserdim oldukça uğraştım fakat o ‘Big Tech’ şirketlerinden hiçbirine giremedim.”

Sahil Gaba almış olduğu yüzlerce ret cevabı peşinden büyük bir talih elde etti ve Amazon’da işe başladı.

Sonunda Chicago’da minik bir finans teknolojisi şirketinde yazılım mühendisliği işi bulmuş. Fakat bu şirkette çalışırken en güncel yazılım becerilerine hakim olamadığını fark etti.

Gaba, “Büyük teknoloji şirketlerinde emek vermeyi oldukça istiyordum” diyor. Bu yüzden akşamlarını daha yeni teknolojileri öğrenerek ve mülakat becerilerini geliştirerek geçirdi. Bunun karşılığını da görmüş oldu.

Chicago’daki şirkette geçirdiği iki senenin ve almış olduğu yüzlerce ret cevabının peşinden, ‘Big Tech’ hayaline kavuşmasını elde eden ilk işini buldu: Amazon’da yazılım mühendisliği pozisyonu.

Üç teknoloji devinden iş teklifi getiren öz geçmiş

Gaba’ya Meta, Uber ve Google olmak suretiyle üç teknoloji devinden iş teklifi getiren CV geçtiğimiz günlerde Business Insider haberine mevzu oldu. (Business Insider, Gaba’nın iş geçmişini ve maaş miktarını teyit etti.)

Amazon’da işe başladıktan sonraki 18 ay içinde (üstelik birkaç hafta arayla) Meta, Uber ve Google’dan teklif aldı. Ve Google’da yılda ortalama 300 bin dolar başlangıç maaşıyla işe başladı. O sırada 29 yaşındaydı.

Sahil Gaba’nın Meta, Uber ve Google’dan iş teklifi almasını elde eden 2021 tarihindeki öz geçmişi.

Gaba şu anda Google’ın Seattle ofisinde yazılım mühendisi olarak çalışıyor. Sadece bugün olsa CV üstünde birkaç değişim yapacağını söylüyor. Peki neleri değiştirirdi?

Becerilerle değil deneyimlerle başlayın: Gaba bu öz geçmişi Amazon’daki işe girmeden ilkin hazırladığını söylüyor. “O zamanlar iş deneyimim o denli kuvvetli olmadığı için becerilerimi en üste koydum. Oysa iş deneyimi ile adım atmak daha mantıklı olurdu. Gene de becerileri eklemek gerekir fakat bir tek anahtar kelimeler için” diyor.

Yeniye odaklanın: Gaba şimdi olsa üniversitedeki başarılara meydana getirilen vurguyu azaltacağını söylüyor. “Başarılar ve ödüller oldukça eski. Kısa sürede bir şey almadıysanız bu tarz şeyleri atlayabilirsiniz diye düşünüyorum. Benzer mantık ‘kurslar’ şeklinde bölümler de ilgilendiriyor.

Mütevazı bir dil kullanın: Gaba, başarıları anlatmak söz mevzusu olduğunda, kullandığı dilin artık daha kolay anlaşılır olmasına öncelik vereceğini belirtiyor ve şu şekilde devam ediyor: “Eskiden havalı kelimeler ve kısaltmalar eklemeye çalışırdım. Oysa bunu yaparak bir İK uzmanını oldukça süratli bir halde kendinizden soğutabilirsiniz.”

Sadece aynı kalmasını tercih edeceği bazı şeyler de var.

Eğitim vurgusunu birazcık hafifletmek: Gaba, “Tüm bu dereceler için oldukça sıkı çalıştım fakat aradığım iş bağlamında o denli da mühim olmadığını biliyordum” diyor. Bir çok insan soldan sağa doğru okuma eğiliminde olduğundan eğitim bilgilerini sayfanın sağ tarafına yerleştirmiş.

Hobiler: Gaba, mülakatlarda iyi bir söyleşi mevzusu olduğundan ‘ilgi alanları’ bölümünü de muhafaza edeceğini söylüyor. “Eğer kesişen bir şey bulursanız bu bir konuşma başlatıyor ve sıcak bir başlangıca yol açıyor” diyor.


Business Insider makalesinden Türkçeleştirildi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )