Android cihazlar için yeni “Cihazımı Bul” ağı, Pazartesi günü yayınlanmaya başladı. Android 9 ve üzerini kullanan tüm cihazlar bundan faydalanabiliyor. Şu anda Android 14’te olduğumuza nazaran, bol miktarda aygıt bu tanıma uymakta. (Android 15’in yayınlanmasına da azca bir süre kaldığını hatırlatalım)

Apple’ın “Bul” ağına benzeyen Android versiyonu, temelde rakibiyle aynı özelliklere haiz. Sadece bir kaç ek avantaj da sunuyor.

İşte Android’in yeni “Cihazımı Bul” özelliğinden bekleyebilecekleriniz…

Android’in yeni “Cihazımı Bul” özelliği
Credit: Google

1. Çevrim dışı cihazları bulun

Android cihazınızı kaybederseniz, Cihazımı Bul ile onun yerini harita üstünde öğrenip, ona yaklaştıkça informasyon alabiliyorsunuz.

Artık kimi Android cihazlarda bu aleti kullanmak için “açık” ya da “çalışır” durumda olmaları koşul değil. Google, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro akıllı telefonlarda özelliğin aygıt kapalıyken de çalıştığını söylüyor.

2. Yakındakileri bulma

Cihazımı Bul yakınlık özelliği ile geliyor ve kullananların kaybettikleri cihaza ne kadar yaklaştıklarını gösterebililiyor.

“Yakındakini bul” üstüne tıklayınca, kullanıcılar cihazlarının bulunmuş olduğu yere ne kadar yaklaştıkları mevzusunda informasyon alabiliyor.

3. Takip cihazlı eşyaları kovuşturmak

Apple’ın AirTag takılı cihazları takip edebilmesi benzer biçimde, Android cihazlar da yakında bunu yapabilecek.

Google, Chipolo, Pebblebee, eufy, Jio ve Motorola benzer biçimde firmaların Bluetooth takipçi “tag” cihazlarının Mayıs ayından itibaren Cihazımı Bul özelliği ile takip edilebileceğini deklare etti.

Buna ek olarak, Cihazımı Bul Android ve iOS ile uyumlu çalışacak ve bilinmeyen takipçi uyarılarını ileterek, fena niyetli kişilerin bu takip edenleri kullanmasının önüne geçecek.

4. Takip edilen aleti başkalarıyla paylaşabilme

Bu Bluetooth cihazlar gelecek ay kullanılmaya başlayınca, kullanıcılar bunların konumunu Cihazımı Bul üstünden aile ve dostlarıyla paylaşabilecek.

Mesela ev anahtarlarının nerede bulunduğunu tüm aile üyeleriyle paylaşmak isterseniz, bu özelliği kullanabileceksiniz.

Ve doğal ki istediğinizde bu erişimi kaldırabileceksiniz.

5. Nest etkileşimi

Android ve Nest cihazlar Google ürünleri olduğundan, Cihazımı Bul özelliği her ikisini de kullanarak, aradığınızı bulmanıza destek oluyor. Cihazımı Bul, kullanıcılara aradıkları cihazın Nest akıllı ev ürününe ne kadar yakın bulunduğunu da bildirebilecek.

Mesela, eğer takip ettiğiniz ev anahtarlarınız bir Nest hoparlörün yakınındaysa, Cihazımı Bul size bunu bildirecek.


Matt Binder’ın haberini Erinç Eröz Türkçeleştirdi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )