Trendyol, e-ihracat kanalıyla dünya pazarlarıyla buluşturduğu Türk ürünleri ve üreticilerine dair 2024 yılı ilk çeyrek verilerini deklare etti. Bu zamanda Türk üreticiler en fazlaca Suudi Arabistan, Azerbaycan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne satış yapmış oldu. En fazlaca ihracat gerçekleştiren iller İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonrasında; Bursa, Adana, Gaziantep, Denizli ve Mersin oldu. Tekstil ve mutfak eşyaları ise, ihracatı en fazla meydana getirilen ürün grupları olarak dikkat çekti.

Türk üreticilerin e-ihracat kanalıyla internasyonal pazarlara erişimine olanak tanıyan Trendyol; Azerbaycan ve Körfez Bölgesi’ne ürünlerini ulaştıran Türk satıcılara dair 2024 yılı ilk çeyrek verilerini paylaştı. Trendyol tarafınca, e-ihracatın her adımında desteklenen satıcılar, bu zamanda en fazla Azerbaycan ve Körfez Ülkelerine ihracat gerçekleştirmiş oldu. En fazla satış meydana getirilen şehirlerse Riyad, Cidde, Bakü, Dubai ve Abu Dabi oldu.

16 milyon ürün satıldı

İlk çeyrekte ortalama 50 bin Trendyol satıcısı, Azerbaycan ve Körfez vatanlarında, günlük 1.5 milyon etken kullanıcının olduğu Trendyol üstünden, toplam 16 milyon ürün sattı. Bu zamanda toplam 4.5 milyon alan kişi tabanına ulaşan Trendyol satıcılarının en fazlaca ilgi çeken ürünleri tişört, gömlek, mutfak ekibi, tencere ve tencere oldu. Bursa, Adana, Gaziantep, Denizli ve Mersin en fazlaca satış icra eden iller olarak ön plana çıktı.

Trendyol satıcıları geçen yıl 650 milyon dolarlık bir ihracat hacmi gerçekleştirerek ülke ekonomisine katkı sağlamıştı. Trendyol, 2023 yılının Mayıs ayından bugüne mikro ihracat çözümleri yardımıyla 90 binden fazla satıcısını ihracatçı yapmış oldu.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )