Japon uzay ajansı JAXA’nın geçtiğimiz günlerde Ay’a gönderilmiş olduğu ve “tepetaklak” iniş gerçekleştirmeyi başaran SLIM uzay aracı, aradan geçen 1 aylık sürenin arkasından yine yaşadığının sinyallerini verdi.

Ay’a ters inen ve bu yüzden güneş panellerinin yeterince ışık alamadığı aracın, 2 hafta devam eden “Ay gecesi”nde büyük olasılıkla soğuğa dayanamayacağı düşünülüyordu. JAXA’dan meydana getirilen açıklamayla SLIM’e 25 Şubat’ta sinyal göndermiş olduğu ve uzay aracından cevap alındığı açıklandı. Yüzey sıcaklığının 100°C’ye ulaşmış olduğu ortamda, elektronik aksamın çalışır olması da şaşkınlıkla karşılandı.

Sadece yüzey sıcaklığı sebebiyle yalnız kısa bir süre kontakt kurulan vasıta, yine uyku moduna alındı.

Yeni fotoğraflar var

İniş aracı geceyi atlatmasının haricinde hala bilimsel çalışmalarını da sürdürüyor. Aracın gönderilmiş olduğu yeni fotoğraflar, öncekilerde görülmemiş bir bölgeyi içeriyor. Fotorğafların SLIM’in navigasyon kamerasıyla çekilmiş olduğu bilgisi belirtilirken, ekibin aracın bulunmuş olduğu bölgenin sıcaklıkları daha güvenli seviyelere gelene kadar araçla yine kontakt kurmayacağı da söyleniyor.

SLIM iniş aracı uykusundan uyandırıldı ve 26 Şubat’ta Shioli kraterinden bu fotoğrafları gönderdi.
Fotoğraf: JAXA

SLIM’in motor arızası sebebiyle Shioli kraterinin kenarındaki bir bölgeye ters olarak inmesinin üstünden tam 39 gün geçti. Vasıta inişinin derhal arkasından geçici olarak kapatılsa da, ortalama 10 gün sonrasında (29 Ocak) yine uyandırıldı ve 1 Şubat’a kadar birkaç gün süresince çalışmaya devam etti.

JAXA bu süre süresince aracın etrafını, Çoklu Bant Kamera (MBC) ile olivin ve öteki mineraller için araştırdı. Ek olarak vasıta etraftaki kayaların da fotoğraflarını Dünya’ya göndermeyi başardı.

SLIM’in -130°C sıcaklıklara ulaşan ve ortalama 14,5 Dünya günü devam eden Ay gecesinde hayatta kalması, mühendisler için büyük bir başarı olarak görülüyor. Ek olarak aracın ana ve ek görevlerini de başarıyla tamamladığını da belirtelim.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )