“Şu an bu şov yerine After Life’ın ilk sezonunun tamamını baştan sona seyredebilirsiniz. Dizi, eşi kanser sebebiyle vefat etmiş olduğu için kendini öldürmek isteyen bir adam hakkında. Ve buna karşın bu ödül töreninden daha keyifli! Ayrıca spoiler vereyim 2. sürem yolda: adam intihar etmiyor. Tıpkı Jeffrey Epstein benzer biçimde! (Kahkahalar ve dehşet düşenlerin nidaları…) Kati sesinizi, biliyorum adam dostunuz fakat umrumda değil.”

Takvimler 5 Ocak 2020’yi gösterirken dünyaca meşhur güldürmen Ricky Gervais; efsaneleştiği sahnede, Beverly Hills, California’daki Beverly Hilton Otel’de 5. ve son kez Altın Küre’nin sunuculuğunu üstlenmiş gene Hollywood’ın yüzüne gülmece sosuyla acı gerçekleri söylüyordu. Törende en oldukça ses getiren şakaların başlangıcında yukarıda gördüğünüz Jeffrey Epstein esprisi yer aldı.

Jeffrey Epstein, 6 Temmuz 2019’da ufaklıklara yönelik cinsel istismar ve fuhuş amaçlı insan kaçakçılığı suçlamalarıyla tutuklanıp cezaevine gönderilmiş, 10 Ağustos 2019’da da kalmış olduğu tek kişilik hücrede kendisini asarak 66 yaşlarında yaşamına son vermişti. Epstein’ın ölümü hakkında sual işaretleri, hekim raporlarına karşın hala duruyor.Epstein ve Epstein’in kendisine reşit olmayan kızları getirmiş olduğu sebebi öne sürülerek “cinsel istismara yardım etmekten” 20 yıl hapis cezasına çarptırılan eski sevgilisi Ghislaine Maxwell hakkında iddianamelerde ve hemen sonra çekilen belgesellerde yer edinen adların “büyüklüğü” bu ölüme ilişkin sual işaretlerinin kolay kolay ortadan kalkmayacağını gösteriyor…Söz mevzusu ölümün bir intihar olmadığını düşünenler içinde Epstein’ın adam kardeşi Mark Epstein da yer ediniyor. Mark Epstein, ABD Hakkaniyet Bakanlığı’nın ölümde hapishane yetkililerini ihmalden suçlu gören sadece ölümün intihar bulunduğunu söyleyen raporun altını çiziyor ve bu raporu kabul etmediğini dile getiriyor. Detaylara inelim…

Jeffrey Epstein, Temmuz 2019’da Paris’ten New York’a uçmadan önceki gece ufak kardeşi Mark’ı aramıştı. İki kardeş, annelerinin 15 yıl ilkin yaşamını kaybetmesinden bu yana yalnızca ara sıra yazışma halindeydi ve ikisi de bunun son konuşmaları olacağından habersizdi.

Son konuşmadan bir ay sonrasında…

Mark Epstein, kardeşinin New Jersey’deki Teterboro’da jetinden inerken tutuklanacağına dair hiçbir fikrinin olmadığını anımsıyor. Jeffrey Epstein, 2007 senesinde avukat Alex Acosta ile varılan ve çocuğa yönelik cinsel istismar suçlamasını kabul etmiş olduğu müdafa anlaşmasının, kendisine federal kovuşturmaya karşı dokunulmazlık sağlayacağına inanıyordu.

Konuşmadan bir ay sonrasında Manhattan’da bir hapishane hücresinde ölü bulunacaktı. Hapishanede intihar etme olasılığına karşın ruhsal gözlem altında olmasına karşın canına kıyabilmişti.

Bu, Epstein’in kurbanlarının hakkaniyet arayışında üzücü bir sondu sadece ne Epstein’ın öyküsünü çevreleyen gizem, dram ve entrikanın ne de dünya genelinde onunla beraber yiyip, içip, eğlenen nüfuzlu tiplerin sonu geliyordu. Ilkin Jeffrey Epstein’ın sırdaşı Ghislaine Maxwell’in yargılanması ve mahkum edilmesiyle sonrasında da davayla ilgili mühürlü olan binlerce mahkeme belgesinin bu ay yayınlanması mevzuyu sıcak tutan mühim unsurlar olarak dikkat çekiyor.

Ve Jeffrey Epstein’ın ölümü gizemini korumaya devam ediyor. En azından kardeşi Mark Epstein için…

Hem hapishane yetkililerini dikkatsizlik, istismar ve görevde direkt başarısızlıkla suçlayan hem de intihardan başka bir ölüm sebebi önermeyen raporu kabul etmediğini dile getiren Mark Epstein şunları söylüyor:

Ölümünün tam olarak araştırılmasını isterim. Otopsi, vücudunun fotoğrafları, yanlışlıklarla dolu saçma sapan Hakkaniyet Bakanlığı raporu da dahil olmak suretiyle tüm kanıtlara bakarsanız, asla bunun bir intihar olduğu sonucuna varamazsınız… Peki intiharı neye dayandırıyorlar?

Epstein hikayesinin merkezinde yer edinen cinsel, politik ve mali yolsuzluk, mahvolmuş hayatlar ve itibarlarda izini bıraktı. Epstein’ın 580 milyon dolarlık mirasından kurbanlara ortalama 150 milyon dolar ödendi ve Maxwell şu anda Florida’da 20 senelik hapis cezasını çekiyor.

Sadece Virginia Giuffre’nin Maxwell’e karşı 2017 senesinde açmış olduğu karalama davasına ilişkin uzun süredir gizli saklı tutulan belgelerin yayınlanması, Bill Clinton, Prens Andrew ve adları kayıtlarda yer edinen öteki birçok meşhur insanın itibarlarının daha da zedelenmesine hizmet etti. Belgeler ek olarak Epstein’a olan ilginin artmasına ve vefatıyla ilgili koşulların örtbas edildiğine dair teorilere yol açıyor.

Şu sebeple Epstein raporlara nazaran intihar etme ihtimaline karşı izlenmiyordu, hücresinde yalnızdı. O gün Epstein’ı korumakla görevli iki cezaevi memuru hemen sonra hapishane kayıtlarında tahrifat yapmakla suçlandı. Suçlamalar, Maxwell’in 2021’de mahkum edilmesinden kısa süre sonrasında düştü.

Mark Epstein, aynı seviyedeki başka bir mahkumun kardeşinin hücresine girip onu öldürmüş olabileceğini düşünüyor ve kendisine o gece tüm hücre kapılarının kilitli olmadığının söylendiğini dile getiriyor. Sadece ABD Hakkaniyet Bakanlığı’nın raporuna nazaran, Epstein’ın hücre kapısını görebilenler içeri giren kimseyi görmediklerini söylediler. Fakat ilginçtir ki Epstein’ın hücre kapısına yönlendirilen kamera o gece kayıt yapmıyordu.

Epstein’in ölümünden günler sonrasında, başsavcı Bill Barr, “ciddi anlamda kaygı verici ve kapsamlı bir soruşturma gerektiren ciddi usulsüzlükleri” eleştirirken “olanların temeline inme” sözü verdi ve “Var ise sorumlular ortaya çıkacak” dedi. Barr, hemen sonra verdiği bir röportajda, “Çok önemli bir berbatlığın içinde bir mevzu olduğundan akılları en fena senaryoya yönelen insanları anlıyorum” ifadelerini kullandı.

Sadece Mark Epstein doygunluk olmadı ve hâlâ kendi teorisine inanıyor… Peki sual şu: Onu kim öldürttü?

Geçmişte sanatla uğraşan sadece şimdi emlak sektöründe çalışan Mark Epstein, kardeşinin ölümünden sonrasında FBI tarafınca şüpheli olarak soruşturulduğunu dile getiriyor. The Wall Street Journal, servetinin deposu gizemli olarak tanımlanıyor sadece kendisi The Guardian’a “Kardeşimin mirasının vekili ya da vasiyetçisi değilim” diye konuşmakta.

Gene de, Manhattan’da 200 dairelik bir binanın aracılık işinde kardeşiyle finansal olarak bağlantılıydı, Cenup Carolina’daki Deniz Bilimleri ve Denizcilik Eğitim Akademisi’ne 25 metrelik bir yat bağışlamıştı ve kardeşinin 100 bin dolarlık kefaletini Florida’daki bir kat mülkiyeti karşılığında ödemeyi teklif etmişti.

Velhasıl Jeffrey Epstein’ın hikayesi tavşan delikleriyle dolu ve amatör dedektifleri bu deliklere girmeye çağrı eden bir sanal sanayi yaratmış durumda. Yargıç Loretta Preska bu ayın başlarında mahkeme dosyalarını temizlediğinde, burada yer edinen adlar günlerce manşetlerde yer aldı ve gizlice kaydedilen cinsellik kasetleri iddiaları, Epstein skandalının daha da büyümesine niçin oldu.

Sadece dosyalar Jeffrey Epstein’la ilgili temel sorulara, örneğin servetini iyi mi kazandığına yanıt vermiyor. Mark Epstein, kardeşinin vefatıyla ilgili yeni bir soruşturma yapılması çağrısı haricinde (ki bu öğrenci hemen hemen cevap verilmedi) skandalın merkezindeki bir insanın kardeşi olma mevzusunda ise kayıtsız bulunduğunu söylüyor:

Ölüm tehditleri, FBI ve NYPD ile uğraşmak ve korumaya gereksinim duymak haricinde hayatım düzgüsel. Bana baktılar fakat temiz olduğumu, üzerimde bir kir olmadığını anladılar.

Jeffrey Epstein’ın hikayesi şu sıralar manşetlerde yer almıyor. Mark Epstein ise son belgelere bakmadığını söylüyor ve sual sormaya devam etmeyi planlamadığını da dile getiriyor. “Ben yalnız kardeşimin ölümünün koşullarıyla ilgileniyorum” diyor.


(Toplam: 1, Bugün: 1 )