Dünyanın en büyük gösterim platformlarından Netflix, bilinmiş olduğu şeklinde bazı ülkelerde ucuz fakat reklamlı bir üyelik sistemi sunuyor. Sadece görünüşe gore üyeler ya daha ucuz olan bu plana geçip reklam seyretmek ya da eskisinden daha pahalı olan bir üst reklamsız pakete geçmek zorunda duracak.

Reklam içermeyen ve aylık 11.99$ fiyata haiz olan en ucuz paket, bu senenin ikinci çeyreği itibarıyla Kanada ve İngiltere’deki kullananların erişimine kaldırılacak.

Üyelik sahipleri ise bu planın kaldırılmasının peşinden reklamsız bir pakete geçmek istedikleri takdirde, aylık 15.49$ fiyatlı paketi tercih etmek zorunda duracak. Firmanın en üst paketi 22.99$’ken, en düşük ve reklam içeren paket ise 6.99$ fiyata haiz.

Şirket açıklamasında kaldırılan bu paketin, Kanada ve İngiltere’nin peşinden öteki ülkelerde de kaldırılacağını yapmış olduğu açıklamada belirtiyor.

Netflix’in bu üyeliği kaldırma planı bir süredir devam ediyordu. Ilk olarak geçtiğimiz haziran ayında Kanada’daki yeni kullanıcılara bu plan seçenekler içinde sunulmamaya başlanmıştı. Aynı kaide temmuz ayında da ABD ve İngiltere’deki yeni kullanıcılara uygulanmıştı.

Netflix CEO’su Greg Peters, yatırımcılara yönelik meydana getirilen bir videolu konferansta, Netflix’in reklamlı üyeliğinin toplamda 23 milyon etken kullanıcısı bulunduğunu belirtti. Bununla beraber şirket, toplam üye sayısını 2023’ün son çeyreğinde 13.1 milyon artırarak, küresel çapta toplam üyelik sayısının 247 milyona ulaştığını da deklare etti.

Reklamlı üyeliğin devletimizde sunulup sunulmayacağı hemen hemen kesinleşmiş değil.


Meera Navlakha’nın haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )