Google, önerileri daha yararlı hale getirmek için tasarlanmış üç yeni Chrome hususi durumunu kullanıma sundu. Teknoloji devinin tanıttığı bu üç yeni özellik FOMO’nuzu tetikleyebilir. Ek olarak Google, görsel aramayı geliştiriyor ve bağlantının zayıf olmasına karşın kullananların önerilere erişmesine olanak tanıyor.

Chrome’da arama yaparken Google, önceki sorgularınıza bakılırsa öteki kişilerin aradıklarına ilişkin tavsiyeler sunar. Şu demek oluyor ki “Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki” araması yaptığınızda, insanların Dune’un iki mi yoksa üç film mi olacağını, iyi bir film mi olacağını ve en önemlisi Jason Momoa’nın görünüp görünmeyeceği mevzusunda arama yaptığını da sağ tarafta ek olarak görebilirsiniz.

Dune 2’de Jason Momoa da var mı? İnsanlar bilmek istiyor!
Credit: Google

Google ek olarak orijinal sorgunuza daha çok görsel arama önerisi ekliyor. Daha ilkin, teknoloji devinin blog yazısında belirtildiği benzer biçimde, belirli bir ürünü aradığınızda fotoğraf önerileri gösteriliyordu. Sadece duyuruda, Chrome’un artık “daha geniş alışveriş kategorileri ve ürünler için yararlı görselleri daha rahat bir aramaya dayalı olarak” sunmuş olacağı belirtiliyor.

Son ve en mühim özellik ise web hizmeti fena olanlara bir müjde durumunda. Google, sinyalinizin düşük olması durumunda size arama önerileri sunabilmek için aygıt üstündeki özellikleri iyileştirdi. Bu hem de gizli saklı moddayken daha çok arama önerisi anlamına da gelmekte.

Genişletilmiş görsel arama işlevi ve iyileştirilmiş bağlantı, masaüstünde değil yalnızca Android ve iOS’ta mevcut.

Bunlar aslına bakarsak o kadar da coşku verici özellikler değil sadece Google, Chrome için daha büyük şeyler düşünüyor. Şu demek oluyor ki sekmeleri düzenlemek, yazıları özetlemek, incelemeler ve yorumlar için ileti taslağı hazırlamak için üretken suni zekâ özelliklerinin eklenmesi…

Bu özellikler hemen hemen yayında değil sadece kontrol modunda yada gelecek aylarda piyasaya sürülmesi planlanıyor. Gelecekte daha çok yeni özellik için gözünüzü açık tutun.


Cecily Mauran, Mashable’da muhabir / Metin Aktaşoğlu tarafınca Türkçeleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )