Kasık Fıtığı Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kasık fıtığı ameliyatı -ister açık yöntemle yapılsın, ister kapalı yöntemle- ortalama 1 saat kadar sürer. Hastanın anesteziden tam olarak uyanması ve yatağına geri dönmesi ortalama 75-90 dakikayı bulur. Hasta fıtık ameliyatı sonrası yatağına tam uyanmış halde geri döner.

Kasık fıtığı ameliyatından sonrasında hastanın mühim bir ağrısı olmaması beklenir. Bilhassa hasta hareket etmediğinde kendini son aşama rahat hatta ameliyat olmamış benzer biçimde hissedebilir.

Kasık fıtığı ameliyatı sonrası erken dönem ağrısız olduğundan, bazı hastaların derhal ayağa kalktığını görüyoruz. Hastaların ilk saatlerde derhal ayağa kalkmalarını istemiyoruz. Hastayı fıtık ameliyatı olduğu günün akşamı,  bedeninine uygun bir süspansuar giydirdikten sonrasında hemşire nezaretinde yavaş ve dikkatli şekilde ayağa kaldırıyoruz.

Kasık fıtığı ameliyatından ortalama 3-4 saat sonrasında hastalarımız su ve sulu besin almaya adım atar. Aynı gün akşamı düzgüsel yiyecek veriyor ve isterlerse taburcu ediyoruz. Fıtık hastalarımızın yarıdan fazlası aynı gün akşam taburcu oluyorlar. İleri yaşta hastaları, sistemik bir hastalığı olan hastaları, iki taraflı fıtık ameliyatı olan hastaları ve evi uzak olduğundan hastanede kalmak isteyen hastaları 1 gün için hastanede konuk edebiliyoruz.

Fıtık ameliyatı sonrası taburcu olurken,  evde kullanacağınız antibiyotik ve ağrı kesicinin yazılı olduğu reçetenizi, denetim tarih ve saatini yazan taburcu formunu hastaya veriyoruz. Kontrole kadar dikkat etmeniz gerekenleri anlatıp bir sorunuz var ise onu yanıtlıyor, eğer sizde yoksa, yazışma bilgilerimizi yazıyoruz. Sonrasında aklınıza gelecek her türlü sual ve sorunda ilkin bizi aramanızı rica ediyoruz.

Tüm fıtık ameliyatlarında -kasık fıtığı, göbek fıtığı, kesi yeri fıtığı- biz hastaların fıtığını yama ile onarırız. Yamaları kimi zaman dikiş ile kimi zaman hususi vidalarla tuttururuz. Bu yama ve vidalar yaşam boyu içinizde sizinle birlikte yaşarlar. Bundan dolayı her hastaya taburcu olurken MUTLAKA bir ameliyat raporu veririz. Bu ameliyat raporunda ameliyata dair oldukça mühim bilgiler vardır; kullanılan yamanın ve kullandıysak vidanın etiketi yapıştırılmıştır. Bu etiketler tıbbi araç-gereç üretim standartlarına uygundur ve üstünde marka, model, lot numarası, son kullanım zamanı yazılıdır. Raporda ek olarak yamanın hangi katmana yerleştirildiği ve ne şekilde yerine tuturulduğu yazılıdır. Bu detayları hasta hakları açısından önemsiyoruz ve bir nüshasını size verdiğimiz raporumuzu yaşam boyu saklamanızı rica ediyoruz.

 

Taburcu sonrası

Taburcu olurken size evde meydana getirecek ve yapmayacaklarınız ile ilgili detaylı bilgiler yazılı olarak verilecektir: Taburcu formu. Bu biçim üstünde yemek-içmek, duş alma, hareketlilik, ağır kaldırma, spor, otomobil kullanma ve işe gitme ile ilgili bilgiler olacaktır. Bunun haricinde hangi durumlarda hekimi aramanız gerektiği, aramak gerektiğinde hangi numaradan ulaşacağınız da yazılıdır. Bunun haricinde sormak istedikleriniz olursa bu tarz şeyleri sormak mevzusunda çekinmeyin.

İlk 48 geçtikten sonrasında pansuman yada yarayı kapatmak çoğu zaman gerekmez açık kalabilir. Kimi zaman dikiş almak gerekebilir, kimi zaman alınmayan kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Taburcu sonrası erken dönemde 1-2 denetim ondan sonra da 3., 6. ay ve 1. yıl kontrolleri vardır. Bu kontroller parasızdır.

Başka yerde ameliyat olan hastalar

Her hastanın bünyesinin fıtık ameliyatına verdiği tepki değişik olabilir. Buna bağlı olarak her hasta kasık fıtığı ameliyatından sonrasında değişik iyileşme süreçleri içine girebilir. Ihmal etmeyin ki, burada verdiğimiz bilgiler kendi hastalarımız için geçerli olup, başka yerlerde fıtık ameliyatı olduğunuzda bundan daha değişik uygulama ve ikazlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Her hekimin emek verme biçimi yapmış olduğu ameliyat yöntemi de değişik olabilir. Karşılaştığınız sorunlarda lütfen kendi hekiminizin tavsiyelerini uygulayın.

Kasık fıtığı ameliyatını yaptığımız hastalarımız, en ufak sıkıntısı olduğunda bizi aramak mevzusunda tereddüt etmemelidirler. Başka yerde ameliyatını olan hastalar için ise burada yazan bilgiler geçerli olmayabilir. Yaşadıkları sorun yada akla gelen sorular mevzusunda onların da, fıtık ameliyalarını icra eden kendi hekimlerini aramaları gerekir ve önerilir.