Fotoğraflarda gözler niçin kırmızı çıkıyor?

Geceleri flaşla çekilen fotoğraflarda çoğu zaman gözler kırmızı çıkar. Peki fotoğraftaki güzelliği bozan bu vaka iyi mi olur? Niçin daima olmaz? Niçin gündüzleri flaşla çekilen fotoğraflarda olmaz?
Gözümüz iç içe geçmiş üç tabakadan oluşur. En dışarıdaki gözümüzü korumuş olan ve göz akı da denilen sert tabakadır. İkincisi, kan damarlarından meydana gelmiş ve ortasında göz bebeğinin bulunmuş olduğu damar tabakadır. Bu damarlar yardımıyla fazla ışıkta göz bebeğimiz küçülür, karanlıkta ise daha fazlaca ışık alabilmek için büyür fakat bu hareketi oldukça yavaş yapar. Üçüncü katman da retina isminde olan, ışığa duyarlı kılcal damar ağlarından oluşan ağ tabakasıdır.


Köpek, kedi, geyik, karaca şeklinde hayvanların gözlerinin arkasında, doğrusu retinalarında ayna şeklinde, yansıtıcı hususi bir katman vardır. Eğer karanlıkta gözlerine el lambası yada otomobil farı şeklinde bir ışık tutarsanız, bu ışık gözlerinin içinden yansır ve gözleri karanlıkta pırıl pırıl parlar. İnsanların gözlerinin retinasında ise bu şekilde bir yansıtıcı katman yoktur.
Fotoğraf makinesinin flaşı fazlaca kısa bir zamanda fazlaca güçlü bir ışık verir. Gözbebeğimiz ise bu kadar kısa zamanda küçülmeye fırsat bulamaz. Işık direkt retinaya ulaşır ve sonrasında da direkt kılcal damarların görüntüsü yansır. İşte flaşla çekilen fotoğraflarda görülen bu kırmızılık retina tabakasındaki kılcal damarların görüntüsüdür.

Günümüzde, birçok fotoğraf makinesinde, gözün bu kırmızı görüntüsünü azaltacak önlemler alınmıştır. Bu makinelerde flaş iki kere çakar. Birinci çakış fotoğraf çekilmeden azca ilkin olur ve gözbebeğinin küçülerek gözdeki yansımayı azaltmasına süre tanır. İkincisi de tam fotoğraf çekilirken olur ki, gözbebeği olması ihtiyaç duyulan durumu almıştır aslına bakarsan. Başka bir tedbir de odadaki tüm ışıkları açarak gözbebeğinin evvelde küçülmesini sağlamaktır.

Geceleri flaşlı fotoğraflarda, gözlerin kırmızı çıkmasının önlenmesinin bir yolu da flaşı objektiften olabildiğince uzak tutmaktır. Günümüzde fotoğraf makineleri o denli küçülmüştür ki, flaş makinenin bünyesinde ve objektife birkaç santim mesafededir. Flaşın ışığı göze gelip yansıyarak geri döndüğünde direkt objektife gelir. Gündüzleri ise gözümüze dışarıdan, her yönden ışık geldiği için, flaşın ışığı bunların içinde daha azca oranda gözümüze girer ve kırmızı göz vakası yaratmaz.

(Toplam: 15, Bugün: 1 )