9to5Mac’in haberine bakılırsa Apple, etken olarak birden fazlaca katlanabilir aygıt geliştiriyor ve en azından “clamshell” denilen ve dikey olarak katlanabilir modellerden minimum 2 tane prototip bulunuyor.

Fena haber de şu: Katlanabilir iPhone hemen hemen erken geliştirme aşamasında ve kısa sürede piyasaya çıkmayacak. Daha da kötüsü de var: Apple görünüşe bakılırsa 2020’de katlanabilir telefon geliştirmeyi durdurduğu şeklinde tüm engellere takılmaya devam ediyor.

Belirtilene bakılırsa Apple bu bu telefonun katlanabilir olmasını istiyor, fakat şu anki öteki modellerden iki kat ince olmasını istiyor. Bununla beraber şirket, telefonun dış tarafında da ekran olmasını istiyor. Görünüşe bakılırsa firmanın tasarımcı ve mühendisleri de bu hedeflere ulaşabilmiş görünmüyor. Bununla beraber telefonun ekranının, açıldığında tamamen düz olmasını da sağlamaya çalışmış oldukları da belirtiliyor, sadece bu hedefe de ulaşılabildiği yönünde bir data yok.

Tamamı, katlanabilir iPhone’un bu yada gelecek yıl piyasada olmayacağı anlamına geliyor. Bir ihtimal 2026’da?

Apple’ın hem de daha büyük bir aygıt üstünde çalmış olduğu da belirtiliyor, doğrusu katlanabilir bir iPad. Rapora bakılırsa bu cihazın 8 inç’lik, içeri doğru katlanabilir bir ekranı olacak. Kısaca katlandığında iPad Mini ve açıldığında da daha büyük bir iPad Pro’ya yakın bir boyutta olması planlanıyor. Bu şekilde bir cihazın, katlanabilir iPhone’a bakılırsa üretime daha yakın bir durumda olduğu düşünülüyor. Şundan dolayı bu boyutlarda bir aygıt için Apple’ın kalınlıkla ilgili bir sıkıntısı olmadığı ortada.


Stan Schroeder’in haberini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )