Pek oldukca dekorasyon seçeneği tamamen kişiseldir; iç güdülerinize güvenmeniz ve kişisel zevkinizi takip etmeniz çoğunlukla kafi olacaktır. Sadece bir alan için hangi büyüklükteki televizyonun uygun olduğuna karar vermek şeklinde bazı meseleler daha net bir halde, matematikle belirlenir. Şu demek oluyor ki bu şekilde belirlemek sizin ve eviniz için daha doğru olabilir; iç mimarlar o şekilde diyor. İç mimarlara gore aslına bakarsak probleminin rahat bir matematik formülüyle bulunabilecek doğru bir cevabı mevcut.

  1. Televizyonunuzu asmayı ya da önüne koymayı planladığınız duvar ile tv izlerken oturacağınız yer arasındaki mesafeyi ölçerek başlayın.
  2. Bu mesafeyi inç’e dönüştürün. (1 santimetre = 0.39 inç)
  3. Odanız için doğru boyuttaki ekran büyüklüğünü bulmak için ikiye bölün.

Mesela duvarınız ile koltuğunuz arasındaki mesafe 250 santimetre çıktı. Bu mesafe inç olarak ortalama 98.5 inç’e denk geliyor. Bunu ikiye böldüğünüzde netice 49.25 inç çıkıyor. Şu demek oluyor ki piyasadaki 50 inçlik televizyonlar salonunuz için en ideal boyutta.

ABD’nin Maryland eyaletinde çalışmalarını sürdüren iç mimar TJ Monahan, TV’yi ne kadar yükseğe kuracağınıza da oldukca dikkat etmenizi tavsiye ediyor ve “Televizyonunuzun mümkün olduğunca göz hizasına yakın olmasına dikkat etmelisiniz. Duvardaki televizyonların bir çok muhtemelen fazla yükseğe asılmış durumda” ifadelerini kullanıyor.

Kanepe ne kadar uzakta olursa, yüksek bir ekranı seyretmek de o denli azca rahatsız edici olacaktır; beyaz perdede en ön sırada olduğunuzu hayal edin.


Kaynak: The Washington Post / Metin Aktaşoğlu tarafınca yerelleştirildi

(Toplam: 1, Bugün: 1 )