MacBook’lar, kullananların temizlik alışkanlıklarına bakılmaksızın bazen parmak izlerine maruz kalabilir. Ekran, klavye, seyretme dörtgeni (track pad) yada kasa olsun, MacBook’unuzu temizlemenin ve yepyeni gözükmesini sağlamanın yolları mevcut. Apple’ın MacBook, MacBook Pro ve MacBook Air temizliği hakkında ipuçları sunmasının yanı sıra, kullanıcı deneyimini çoğaltmak için ‘Space Black’ MacBook Pro’da parmak izlerine karşı dirençli bir anodizasyon mühürü bile bulunmaktadır.

MacBook’unuzu temizlerken, suyu dolaylı olarak kullanmanız ve/yada yüzde 70 izopropil alkol (IPA) çözeltisi kullanmanız önerilir. İşte MacBook’unuzu temizlemenin adımları:

MacBook iyi mi temizlenir?

Adım 1: MacBook’unuzu, MacBook Pro’nuzu yada MacBook Air’inizi kapatın ve güç kaynağından çıkarın.

Credit: MacBook Pro

Adım 2: Yumuşak, nemli, tüy bırakmayan bir bez kullanarak cihazın dış kabuğunu paklayın. Bu işlem esnasında, şasinin doğrusu kasanın üstünde biriken kirleri gidermeye çalışın.

Adım 3: MacBook’unuzun ekranını temizlemek için tüy bırakmayan bir bez kullanın. Öncesinde yalnız su ile nemlendirin. Direkt ekrana su sıçramasından kaçının. Bezi kullanarak lekeleri ve izleri nazikçe paklayın.

Adım 4: Eğer lekeler devam ederse, yüzde 70 IPA çözeltisiyle nemlendirilmiş tüy bırakmayan bir bezle dış kabuk ve MacBook ekranını paklayın. Gene, MacBook’u nazikçe silin.

Credit: Oscar Wong/Getty Images

Step 5: Son olarak, klavyeyi temizlemek için yüzde 70 IPA çözeltisini yada geleneksel bir ıslak mendil kullanın. Her tuş başlığının etrafındaki açıklıklar sebebiyle, bezin yalnız nemli olduğundan, fazla sıvı içermediğinden güvenli olun.

Touch Bar ve Touch ID düğmesi bulunan MacBook Pro’larda bu yüzeyleri, ekranı temizlediğiniz benzer biçimde temizlemeniz gerek. Gerekirse suyu ve yüzde 70 IPA çözeltisini dolaylı olarak kullanın.

Eğer fazla sıvı MacBook’unuzun içine girerse, aleti kapalı tutun. Sonrasında bir Apple Yetkili Servis sağlayıcısından yada Apple Store’dan yardım alabilirsiniz. Sıvı hasarı, güvence kapsamında olmadığı benzer biçimde AppleCare tarafınca da kapsanmaz.

Temizlik işleminden sonrasında, MacBook’unuz yepyeni benzer biçimde görünmelidir ve açılabilir.

Not: MacBook’unuzu herhangi değişik bir amaç için kullanılan temizleyiciyle (mesela, hidrojen peroksit, çamaşır suyu, aerosol vb. içeren temizleyiciler ile) temizlemeyin. Bunu yapmak, MacBook’unuzun yüzeyinde ve iç bileşenlerinde onarılamaz hasara niçin olabilir.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )