Oluşturulma Zamanı: Nisan 02, 2024 11:24

Adana’da Bergen’i öldüren Halis Özgür’in yaşamış olduğu Kozan ilçesinde şarkıcının yaşamını özetleyen filmin gösterimini ‘sertlik ihtiva ettiği’ nedeni öne sürülerek yasaklayan Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, İYİ Parti’nin talibi olarak girmiş olduğu mahalli seçimleri yitirdi.

Mutluluk Partisi’nden kazanılmış olduğu belediye başkanlığının peşinden ilkin AK Parti’ye peşinden İYİ Parti’ye geçen Kazım Özgan, oyların yüzde 18,03’ünü aldı. Kati olmayan sonuçlara nazaran Kozan Belediye Başkanlığı’nı MHP’nin talibi Mustafa Atlı kazanmıştır.

2019 Mahalli Seçimleri’nde Kozan Belediyesi’ni kazanan MHP’nin talibi Nihat Atlı’nın ‘Belediye başkanı seçilme yeterliliğine haiz olmadığı’ nedeni öne sürülerek başkanlığının düşürülmesiyle, seçimi ikinci tamamlayan Mutluluk Parti’li Kazım Özgan başkan seçildi. Daha ilkin de bir dönem Kozan Belediye Başkanlığı icra eden Kazım Özgan, 2022 Mart ayında gösterime giren Kozan’da yaşayan Halis Özgür tarafınca öldürülen sanatçı Bergen’in yaşamını özetleyen ve uzun süredir merakla beklenen ‘Bergen’ filmini ilçede yayınlatmadı. ‘Bergen’ filminin sertlik içerdiğini bu yüzden yayınlanmasına izin vermeyeceğini açıklayan Özgan, Kozan’daki tek beyaz perdede yayınlatılmayan filmle ilgili açıklamasında, “Sinemayla ilgilenenler öyküsünü anlattılar. Burada bir sertlik var. Ben bu sertliği niye çocuklarıma anlattırayım? Niye onlar bunu dikkate alsınlar? İsterse oradan milyonlar kazanayım, ben istemem. Öğrenmelerini doğru bulmam. İlçede bu şekilde bir film yayınlanmayacak” diye konuştu.

Kozanda Bergen filminin gösterimi yasaklanmıştı... O başkan koltuğunu kaybetti

Kazım Özgan, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde Mutluluk Partisi’nden çekilme edip, AK Parti’ye geçti. Özgan, AK Parti’den aday gösterilmeyince İYİ Parti’ye geçip, Kozan Belediye Başkan Talibi oldu. Yöresel İdareler Genel Seçimleri’nde Kazım Özgan, seçimi yitirdi. Oyların yüzde 18,03’ünü elde edebilen Özgan, bu sonuçla ilçede seçim 4’üncüsü oldu. Kozan Belediye Başkanlığı’nı ise kati olmayan sonuçlara nazaran yüzde 28,05 oy alan MHP’nin talibi Mustafa Atlı kazanmıştır.

IQ TESTİ PAYLAŞTI

Filmin yasaklanmasına tepki gösteren Bergen karakterini canlandıran Farah Zeynep Abdullah da Başkan Özgan’ın açıklamasından alıntı yaparak altına IQ testi paylaştı. Başkan, Farah Zeynep Abdullah’a da ‘Hakaret’ suçundan 100 bin liralık tazminat davası açtı. Dava, mahalli mahkeme tarafınca reddedilirken bu kez Başkan Özgan’ın 31 Mart mahalli seçimleri için adaylığının açıklanmasının peşinden oyuncu Farah Zeynep Abdullah, toplumsal medyada hesabından, “Yolun açık olsun. Bergen filmi için ‘araştırdım bu film sertlik içeriyor’ deyip Kozan’da gösterilmesine engel olan, bana dava açıp, filminin reklamı için ünümden yararlanmak istiyor diyen zeka küpü başkan” ifadelerini kullandı.

Kozanda Bergen filminin gösterimi yasaklanmıştı... O başkan koltuğunu kaybetti

HALİS SERBEST DE DAVA AÇTI

‘Acıların Hanımı’ olarak tanınan arabesk sanatçısı Bergen‘i 6 kurşunla öldüren Halis Özgür, kişilik haklarına saldırıda bulunmuş olduğu iddiasıyla ‘Bergen’ filminin yapımcısı Orchestra Content’e dava açtı. Özgür, davayı yitirdi.