[ad_1]

Kudüs, üç dinin kalbi… Kanı durmadı, acısı durmadı. kitap özeti yüzyıllardır çocuklar hiç parlak güneşin tadına doyamadı, parklarda neşe ile gülüp oynayamadı. Siyasi çekişmeler kanlı oyunların arasında kalmış ne güzel şehirsin ey Kudüs! Yüzlerce yıldır bir Yahudilerin, bir Hıristiyanların bir de Müslümanların aralarındaki çekişmeler arasında kalmış bir şehir. Hiç görkemli sarayları olmamış, hiçbir kralın hükmü geçene kadar uzun ömürlü yönetimler yaşamamış yegâne şehir Kudüs. Hala da devam eden savaşları ile haberleri izlerken ya da okurken gözyaşlarımızı tutamayacağımız acıların ev sahibi Kudüs. Dünyayı yöneten dinlerin en önemli eserleri bu şehirde bulunmakta ve bu şehirle ilgili binlerce kitap yazılmış durumda. Ama hiçbiri Kudüs halkının huzurunu ve refahını getirememiştir.

Kudüs Ey Kudüs kitap özeti

Kitap 14 Mart 1948 günü, İngilizlerin Filistin’den ayrılışını ve Yahudilerin İsrail Devleti’ni kurduklarını ilan etmeleri ile başlıyor. Araplar İsrail’e karşı bir savaş başlatırlar. Bu ihtilaf ile kutsal kent alev alacak ve bu alev uzun yıllar sönmeyecekti. Bu şehir hem savaş, hem dinler hem de kültür ile ilgili tarihlere tek başına ayna tutacak bir yoğun siyasal alışverişin merkezi haline gelmiştir. Çağlar öncesine dayanan tarihi ile dünyanın en eski medeniyeti olmuştur. Kudüs Ey Kudüs kitap özeti Kudüs tarihinin acı anlarını konu ediyor.

Kudüs neden bu kadar önemli sorusuna cevap arayan Larry Collins ve Dominique Lapierre uzun ve sıkı bir çalışma sonrası edindikleri bilgileri tek bir kitapta toplamış ve bizlere edebi bir diller muhteşem tarih konulu bir eser yaratmışlardır. Kudüs’ün kaderi İsrail ve Birleşmiş Milletler Devletleri’nden çıkacak oylara ve kararlara kalmış. Çıkan sonuçlar İsraillileri güldürmüş Arapları ise derin bir keder ve yasa boğmuştur. Savaşlar asla bitmemiş ve 1948 yılının mart ayında hiçbir suçu günahı bulunmayan Kudüs halkı neredeyse aç bırakılmıştır. İsrail Devletini ilan etmiş, Arap Lejyon’u Kudüs’e girmiştir. Deir Yassin ve Hadassah hastanesi gibi etkileri asla geçmeyen katliamları Arap ve Yahudilerin düşünceleri ile tüm gerçekliği ile bize yansıtıyor.

Elimizdeki bu eser ile Kudüs’e dair her şey sizinle olacak. Savaşlar, tarih, edebiyat ve kültür. Tamamen Kudüs’ü anlayacak okuyacak ve kendinizi oradaki normal bir insanın yerine koyabileceksiniz. Kudüs Ey Kudüs kitap özeti ile size kitap içeriği az veya çok bilgiler sunmaya çalıştık. Biz bunları konuşurken Kudüs hala aynı acı ve keder içinde olacak. Keşke o savaşı acıyı unutturmak için ilahi bir güce sahip olabilseydik. Şuan şimdi bir şey yapamıyor olabiliriz fakat yetiştireceğimiz gelecek nesil ve haksızlığa karşı susmadığımız anlarda Kudüs için bir umut ışığı olabiliriz. Üç büyük dinin kutsalı olan ve kandan kederden uzak olması gereken bu yegâne güzel kentin umarım bir gün hak ettiği huzuru yaşaması, yakalamasını temenni ediyoruz.

[ad_2]

Source link