Bir Çift Yürek Kitap Özeti – Marlo Morgan

[ad_1]

Gerçek bir yaşam öyküsüne dayanan, derinden etkileyen harika bir kitap, kitap özeti ile sizlerleyiz. 2001 yıllında hayatımıza girmiş Dharma yayınları tarafından ülkemize kazandırılmış 225 sayfalık kitabın özet kısmına geçelim.

Bir Çift Yürek Kitap Özeti

Morgan ana karanın doğusunda yaşayan ve kendi benliğini kaybetmemiş özel bir Aborjin kabilesinden davet alır. Bu daveti heyecanla karşılar ve özel bir şekilde onlarla buluşmak için hazırlanır. Ayrıca şehirli Aborjinler’den destek ve takdir göreceğini beklediği bir toplantıya katılır lakin bu toplantı hiç de beklediği gibi gitmez. Eski bir Jip ile gelen Oota, Morgan’ı toplantı yerine götürmek için yanına alır. Uzun bir yolculuğun ardından yerlilerle, ıssız bir çölün ortasında bulur kendini.

Önce tüm kıyafetlerinden arındırılan Morgan’a kuşanacağı bir bez parçası yerliler tarafından verilir. Yerlilerin arasına kabul edildikten sonra tüm eşyalarını yakarlar. Yerliler Morgan’dan yapacakları yürüyüşe katılmasını isterler ve yolculuk başlar. Bu yolculuk öyle zorludur ki bir çölü boydan boya geçecek ve ruhsal benliğine kavuşacaktır.

Bu kabile de insanların adları hayatları boyunca yapmış oldukları işlere ve uğraşlara göre belirlenir. Bu sebepten dolayı kabilenin ileri gelenleri, modern toplumun bağrından gelen Morgan’a “Mutant” adını verirler. Ona tekrar yaşamanın anlamını, doğayı ve sevgiyi gösteren kabileler kendilerini “Gerçek insanlar” olarak adlandırırlar. Morgan tüm bu yolculuk boyunca ilkel olduklarını düşündüğü bu insanlar hakkında çok yanlış düşündüğüne karar verir. Onların birbirleriyle olan uyumu, doğayla iç içe olan uyumu, konuşmadan birbiriyle iletişim kurabildiklerini, karşılaştıkları her türlü sağlık sorununu çözebilecek olduklarını; nefret, kin ve saldırganlık gibi olumsuz duygularının onlarda yer almadıklarını gözlemler.

Dört ay süren yolculuğu boyunca başına türlü türlü tehlikeler ve zorluklar gelmiştir. Karşılaştığı her zorlukta ruhu sınanmıştır ve mücadele etmeyi öğrenmiştir. Aborjinler’den çölü, doğa hayatını ve nasıl hayata kalabileceğini öğrenir. Morgan en sonunda kendisinin buradan önce ki yaşantısını ve şu an ki düşüncelerini karşılaştırır. Aslında insan olmanın ne demek olduğunu kendine yeniden hatırlatır. Siz de bu kitap ile kendinizi keşfedeceğiniz bir yola çıkacaksınız ve kendini gerçekleştirmek, kendini tanımak için çıkılan yol hiçbir zaman basit olmayacaktır.

Bir Çift Yürek Kitabın Ana Fikri

Bir çift yürek kitap özeti bittiğine göre artık kitabın ana fikri hakkında konuşmaya başlayabiliriz. Bu kitapla Morgan evrene harika bir mesaj vermiştir. Eğer tüm insanların aynı atadan, aynı sondan geldiğini anlarsak ve aslında içinde barındığımız bu yerin değerini bilirsek, bu dengeyi korursak anca o zaman kurtuluş sağlayacağımızı ve doğayı bu sayede koruyacağımıza dair net bir mesajdır. Bana soracak olursanız bu kitabı kesinlikle okumalısınız. Bu sayede siz de kendinizi daha yakından keşfedebilir ve insanları daha fazla anlamlandırabilirsiniz. Yaşadığınız olaylara farklı bir boyuttan bakmaya başlarsınız.

[ad_2]

Source link

(Toplam: 40, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar