[ad_1]

masal

Hemen hemen her toplumun geleneği haline gelen masallar çocuklarımız için eğitici ve öğreticidir. Çocukların hayal dünyasını geliştiren, zihinlerinde değişik karakterler canlanmasını sağlayan çocuk masalları büyüklerin dilinden düşmemektedir. Her masal gelecek kuşaklara bırakılan bir mirastır.

Kimi zaman çocuklarımızın gece uykusuna dalması için okunan masallar kimi zaman ise masa etrafında toplanan çocukların hayal güçlerinin diyardan diyara dolaşması için anlatılan masallar günümüzdeki tazeliklerini korumaktadır.

Her masal kendi toplumunun bir kültür mirasıdır. Bu miras kuşaktan kuşağa, dilden dile geçer. Geçmişin masal dinleyen çocukları bugünün masal anlatan anne ve babaları hatta dedeleri olurlar. İnsanlar, yaşlar ve mekanlar değişir ancak masallar hiç değişmez. Çocukların zihinlerini çeşitli diyarlara götüren La Fontaine Masalları günümüzde halen çocukların kulaklarında yankılanmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte masal kültürü ne kadar azalsa da birçok aile bu kültürden vazgeçmemekte ve kendisinden sonra gelecek nesillere bu zengin mirası bırakmaktadır. Yeni neslin anne ve babaları kısa çocuk masallarını tablet veya telefondan okumaktadır. Kısacası masallar teknolojinin içine bile girmişlerdir.

Çocuklar için son derece öğretici ve eğitici olan Ezop Masalları ebeveynlerin tercihleri arasında yerini almaktadır. İnternet sitemiz üzerinden de bu masal ve diğer masallara ulaşabilir, çocuklarınızın zihninde yeni yerler ve karakterler yaratabilirsiniz. , pedagoglardan tarafından da anne ve babalara önerilmektedir. Tabi masalı okuyan bireyin de çocuğu etkilemesi son derece önemlidir. Sıradan okunan bir masalın eğitici ve öğreticiliği olmayabilir ve çocuğun zihninde bir etki yaratmayabilir.

Kültür ve mirasımızı gelecek nesillere aktarmak için masal okumaktan vazgeçmeyin. Her masal, çocuk için yeni bir heyecan, yeni bir yaratıcılık ve yeni bir hikayedir. Kim bilir belki sizde bir masalın içindeki karakter olarak çocuğunuzun zihninde yer alabilirsiniz.

[ad_2]

Source link