Lionel Messi’nin Barcelona ile yapmış olduğu ilk sözleşmenin yer almış olduğu peçete açık artırmayla satılacak. Londra merkezli internasyonal müzayede evi Bonhams, Arjantinli oyuncunun menajeri Horacio Gaggioli adına 18-27 Mart tarihleri içinde 300 bin Sterlin (381 bin dolar) başlangıç fiyatıyla bir açık artırma düzenleyecek.

Athletic’in aktardığı bilgiye nazaran antak kalma 14 Aralık 2000’de, devrin Barcelona direktörü Carles Rexach’ın o zamanlar 13 yaşlarında olan Messi ile sözleşme imzalamak istemesi üstüne yapılmış oldu.

Rexach, Messi mevzusunda son sonucu vermek için Gaggioli’yi Barselona’da bir akşam yemeğine çağrı etti fakat bir mesele vardı: Rexach’ın bir sözleşme hazırlayacak ya da yazdıracak zamanı yoktu ve ondan sonra yasal olarak bağlayıcı olacak bir belge için ilgili kişilerin imzasına ihtiyacı vardı. Bulmuş olduğu çözüm ise bir peçeteye sözleşmeyle ilgili kelimeleri yazmak ve ondan sonra ilgili taraflarca imzalanarak onun yasal bir taahhüde dönüşmesini sağlamaktı.

Messi’nin yaşamını, FC Barcelona’nın geleceğini değiştirdi ve dünyanın dört bir tarafındaki milyarlarca futbolsevere futbolun en görkemli anlarından bazılarını yaşattı.

Rexach, geçmişte Diego Maradona da dahil olmak suretiyle birçok Barcelona transferinde çalışmış olan menajer Minguella ve Gaggioli ile beraber peçeteyi imzaladı.

Arjantinli süperstar hemen hemen 13 yaşlarındayken Katalan kulübüne aktarma oldu. Fotoğraf: Getty Images

Messi bir ay sonrasında Barca’ya katıldı ve ileriki zamanlarda kulübün erişmen golcüsü oldu. İlk maçına 16 yaşlarında çıktı ve kulüp için 778 maçta 672 gol attı. Şimdi 36 yaşlarında olan Messi, 2021’de Paris St-Germain’e gitmeden ilkin Barcelona’da 10 La Liga ve dört Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu kazanmıştır.

Minguella yapmış olduğu açıklamada peçetenin senelerdir ofisinde durduğunu ve Barcelona’ya peçeteyi kulübün müzesinde sergilemeyi teklif ettiğini söylemiş oldu. Peçeteden kâr etmek istemediğini belirten Minguella eğer satılırsa parasının kulübün vakfına gitmesini tercih edeceğini altını çizdi.

Bonhams New York’un kitaplar ve el yazmalarından görevli bölüm başkanı Ian Ehling, “Bu şimdiye kadar elime geçen en coşku verici parçalardan biri. Evet, bu bir kağıt peçete fakat Lionel Messi’nin kariyerinin başlangıcını temsil eden meşhur bir peçete” dedi ve şöyleki devam etti:

“Messi’nin yaşamını, FC Barcelona’nın geleceğini değiştirdi ve dünyanın dört bir tarafındaki milyarlarca futbolsevere futbolun en görkemli anlarından bazılarını yaşattı.”


Athletic haberinden ve müzayede evi Bonhams’ın internet sitesinden derlendi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )