Kimi zaman baştan başlamanız gerekebilir. MacBook için baştan adım atmak, yapınak ayarlarına sıfırlamak anlamına geliyor. Yapınak ayarlarına sıfırlamak, tam olarak şu anlama geliyor: MacBook’u fabrikadan çıkmış olduğu haline getirmek için içindeki her şeyi silmek.

MacBook’unuzu birine armağan ediyor ya da ikinci el satıyor olabilirsiniz. Bu durumda yapınak ayarlarına sıfırlamanız gerekir. Bunu yapmak da o denli oldukça kolay.

Her neyse ki Apple’ın yapınak ayarlarına sıfırlama için hazırladığı bir sayfa var. Apple’ın hatta bunu yapmanıza destek olmak için Silme Asistanı adında olan bir aracı da bulunuyor.

İşte yapınak ayarlarına sıfırlamak için rahat beş adım:


ToPLAM SÜRE10 dakika


İHTİYACINIZ OLANLARMacBook


 • Adım 1: Apple menüsüne girin > Sistem Ayarları, arkasından yandaki bardan Genel’e basın (Kaydırmanız gerekebilir)

  Her şeyi silmenize destek olacak Silme Asistanı’nı açacaksınız. Daha eski işletim sistemleri için Sistem Ayarları yerine Sistem Tercihleri’ne basmanız gerekebilir. Merak etmeyin, hepsini açıklıyoruz.

  navigating apple menu barGörsel: MacBook ekran görüntüsü / Mashable

 • Adım 2: Sağda yer edinen Aktar yada Yenile’ye basın, arkasından Tüm İçerikleri Sil ve Ayarlar’a basın.

 • Adım 3: Silme Asistanı’nda yönetici bilgilerinizi girin ve Kilidi Aç’a basın.

  Bu sayede Silme özelliklerine erişeceksiniz.

 • Adım 4: İçerik ve ayarlarınıza ek olarak silinecekleri deneyin. Mac’inizin birden fazla kullanıcı hesabı var ise, o hesaba bağlı olanlara bakmak için hesabınızın tarafındaki oka basın.

  Bu aşamada sıfırlama esnasında silinecek şeylerden güvenilir olabilirsiniz.

 • Adım 5: Devam’a basarak ekrandaki yönergeleri takip edin.

  Apple, tam sıfırlama yapmanız için sileceğiniz her şeyle ilgili olarak sizi bilgilendirecek.

Bu adımlar MacBook’taki yazılıma gore değişim izah edebilir. Eski işletim sistemlerinde bu aşamalar birazcık farklılık izah edebilir.

Her neyse ki, Apple’ın internet sayfasındaki yapınak ayarlarına sıfırlama sayfası değişik işletim sistemleri için talimatları değiştirmenize izin veriyor, gene de hepsi birbirine benziyor. Mesela, eski bir işletim sistemi olan Monterey 12’yi kullanıyorsanız, menü çubuğuna gitmeniz, Sistem Tercihleri’ni seçmeniz ve arkasından Sistem Ayarları’na gitmek yerine Tüm İçeriği ve Ayarları Sil’i seçmeniz gerekir. Buradan itibaren neredeyse her şey aynı.

Yapınak ayarlarına sıfırlama işlemi oldukça rahat, sadece gene de ihtiyacınız olan her şeyi kaydedin bu sebeple bir kez gittiğinde sonsuza kadar gitmiş olacak.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )