Vaka, dün saat 17.30 sıralarında Maltepe Gülsuyu Mahallesi’nde meydana geldi. İddiaya gore, AK Parti’nin seçim broşürünü dağıtan R.Ş., T.S. ve E.T., o esnada cadde üstünden geçen bir grubun sözlü tacizine uğradı. Bir süre sonrasında vaka yerine yeniden gelen şahıslar, broşür dağıtan R.Ş.’yi darp etti. Saldırıda 72 yaşındaki görevli başından yaralandı. Yakınma üstüne polis ekipleri tarafınca meydana getirilen emekler sonrası Y.S., K.S., B.U. ile vakaya karıştığı belirlenen E.D., Ö.İ. ve C.D. olmak suretiyle toplam 6 şahıs gözaltına alındı.

Meydana getirilen incelemede şüphelilerden Y.S, B.U, E.D. ve Ö.İ’nin CHP Maltepe Teşkilatı’na kayıtlı etken üye oldukları, ek olarak Y.S, K.S. ve B.U’nun çeşitli suçlardan kayıtları bulunmuş olduğu tespit edildi. Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

BAKAN TUNÇ’TAN AÇIKLAMA

Bakan Tunç, toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda, “İstanbul’un Maltepe ilçesinde AK Parti seçim broşürü dağıtan yurttaşlarımıza yönelik sözlü ve fiziki saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda başından yaralanan 72 yaşındaki Ramazan Şahin’e acil şifalar temenni ediyorum. Yaşanmış olan saldırıyla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan adli soruşturma kapsamında 6 şüpheli gözaltına alınmış olup, 1 şüpheli tutuklanmış, 5 şüpheli hakkında ise adli denetim sonucu verilmiştir” ifadelerine yer verdi.

Bakan Tunç, seçimlerin ulusal iradenin tecelli etmiş olduğu demokrasi şölenleri bulunduğunu, demokrasilerde şiddete yer olmadığını belirterek, birlik beraberliğe yönelik bu tür saldırıların başarıya ulaşamayacağını açıkladı.