Meta, TikTok, Snap, X ve Discord CEO’ları evlatların ve gençlerin çevrimiçi ortamda yeterince korunmadığı yönünde artan eleştirilerin peşinden şirketlerini korumak için çaba sarfetmek suretiyle ABD Kongresi önüne çıktı.

Senato aileler, sivil cemiyet kuruluşu üyeleri ve aktivistlerle dolup taştı. Cumhuriyetçi senatörü Lindsey Graham ‘büyük bir seyirci kitlemiz var, bu odada gördüğüm en büyük seyirci kitlesi’ açıklamasında bulunmuş oldu ve yöneticilere dönerek ekledi:

Öyleki olmasını istemediğinizi biliyorum fakat ellerinizde kan var.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, X CEO’su Linda Yaccarino, TikTok’tan Shou Chew, Discord’dan Jason Citron ve Snap’ten Evan Spiegel, Çarşamba günü Kurultay’de gerçekleşen ‘Çevrimiçi ortamda çocuğa yönelik istismar’ başlıklı oturumda sorgulanan yöneticiler arasındaydı.

Senatör Dick Durbin açılış konuşmasında, evlatların internette karşılaşmış olduğu tehlikelerle mücadelenin komite başkanı olarak ‘en mühim önceliklerinden’ biri bulunduğunu ve internette ufaklıklara yönelik cinsel istismarın ‘ABD’da bir kriz’ bulunduğunu altını çizdi. Durbin yöneticilere, toplumsal medya ve mesajlaşma uygulamalarının ‘saldırganlara evlatları cinsel olarak istismar etmeleri için kuvvetli yeni araçlar verdiğini’ söylemiş oldu.

Kâr amacı gütmeyen bir kurum olan Ulusal Yitik ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi’nin verilerine gore, ufaklıklara yönelik istismara ilişkin görüntüler her zamankinden oldukça daha yaygın. Müessese, çevrimiçi platformlardaki içerik bildirimlerinin 2023’te 36 milyonun üstüne çıkarak üstün dereceli seviyeye ulaştığını söylemiş oldu.

Yöneticilerin ifade vermesinden bir süre ilkin, seyirciler içinde oturan bazı aileler varlığını hissettirdi. Düzinelerce insan; internette zorbalıkla karşılaştıktan sonrasında yaşamına son veren, tanıştığı şahıs tarafınca öldürülen, uyuşturucuya bulaşıp yaşamını kaybeden yakınlarının fotoğrafını havaya kaldırdı. Bu duygusal fiil sonrasında normalde gürültülü olan duruşma salonu sessizliğe büründü.

Duruşmaya Meta CEO’sunun özrü damgasını vurdu. Zuckerberg aniden sandalyesinden kalkarak duruşmayı izleyen ailelere döndü ve “Yaşadığınız her şey için özür dilerim. Asla kimse ailelerinizin yaşamış olduğu şeyleri yaşamamalı ve işte bu yüzden bu kadar oldukça yatırım yapıyoruz. Asla kimsenin ailelerinizin yaşamış olduğu şeyleri yaşamaması için sektör çapında emek harcamalar halletmeye devam edeceğiz” dedi. Bu konuşma ortalama dört saat devam eden alışılmadık derecede acıklı oturumu noktaladı.

Snap Inc CEO’su Evan Spiegel de çocuklarını uyuşturucu sebebiyle kaybeden ailelere başsağlığı diledi ve “Bu trajedileri önleyemediğimiz için oldukça üzgünüm. Platformumuzda uyuşturucuyla ilgili tüm arama terimlerini engellemek için oldukça sıkı çalışıyoruz” diye ekledi.

60’tan fazla aile evlatlarının uyuşturucu temin etmesini kolaylaştırdığı iddiasıyla 2023’ün sonlarında Snap’e karşı dava açmıştı.

Getty Images

Kurultay’de konuşan yöneticiler, evlatların çevrimiçi deneyimlerini iyileştirmek ve ziyanı azaltmak için hayata geçirdikleri araçları onlarca defa dile getirdi. Zuckerberg hazırladığı konuşmada, Meta’nın son sekiz yılda; velilerin uygulama kullanımı için vakit sınırı koymasına, evlatlarının kimleri takip ettiğini ve çevrimiçi ortamda kimlerle etkileşime girdiğini görmesine olanak tanıyan kontroller dahil olmak suretiyle 30’dan fazla vasıta sunduğunu belirtti.

Zuckerberg konuşmasında, “Mevcut bilimsel emek harcamalar, toplumsal medya kullanımı ile gençlerin ruh sağlığının fena olması içinde nedensel bir bağlantı bulunduğunu göstermemiştir” dedi. Senatör Josh Hawley, duruşmanın ilerleyen saatlerinde bu sözlerinden dolayı onu azarladı.

Elon Musk’ın platformu devralmasından bu yana X’in ifade veren ilk yöneticisi olan Yaccarino, şirketinin Teksas’ta yeni bir güvenlik ekibi kurma ve çocuk istismarı materyallerinin raporlanmasını otomatik hâle getirme planlarının altını çizdi. Ayrıca TikTok’tan Chew, platformunun kitlesinin genç olduğu yönündeki yaygın algıya karşın, kullananların averaj yaşlarının 30’un üstünde bulunduğunu onlarca defa altını çizdi.

Kurultay üyeleri ise potansiyel yasal çözümlere dikkat çekti ve her bir yöneticiye yine yine sunulan yasa tasarılarını destekleyip desteklemediklerini sordu. Duruşmanın merkezinde bazı kesimler tarafınca desteklenen sadece ciddi gizlilik ve sıkıdüzen endişeleri sebebiyle eleştirilen ‘Çevrimiçi Çocuk Güvenliği Yasası’ yer aldı.

Senato Yargı Komitesi bu oturumun, mağdurların şirketlere dava açmasını kolaylaştıran ve platformların bu tür davaları reddetmesini daha zor hâle getirmesini kapsayan yeni bir yasa tasarısı yapmaya zemin olacağını açıkladı. Ek olarak ‘yasal kalkan’ olarak vasıflandırılan 230’uncu maddenin kapsamının da daraltması amaçlanıyor. (ABD’nin İletişim Etiği Yasası’nın 230. maddesi, kullanıcı tarafınca oluşturulan içerikler söz mevzusu olduğunda platformları yasal işlemlere karşı koruyor. Tüzüğün kilit hükmü şu: İnternet siteleri, kullanıcılarının yapmış olduğu paylaşımlardan ya da ürettikleri içeriklerden görevli tutulmuyor.)

Sadece aileler Zuckerberg’in özür de dahil olmak suretiyle şirket yöneticilerinin açıklamalarından pek etkilenmiş görünmüyordu. Instagram üstünden almış olduğu bir hap sebebiyle zehirlenerek yaşamını kaybeden 17 yaşındaki Coco’nun anası Julianna Arnold, duruşmaya geldiğini şundan dolayı daha iyi hissetmenin tek yolunun başka insanlara yardım etmek bulunduğunu söylemiş oldu.

Arnold kızına hapı satan uyuşturucu satıcısı profilinin kızının ölümünden sonrasında dört ay süresince Instagram’da kaldığını ve kısa süre ilkin satıcının yeni bir hesapla toplumsal ağa geri döndüğünü belirtti ve ekledi: “Bu durum giderek büyüyor ve tırmanıyor. Kurultay bir şey yapmadığı sürece de düzelmeyecek. Toplumsal medya CEO’larından ne elde ettiğimizi görüyoruz: Sıfır.”


Washington Post ve Guardian haberinden derlendi.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )