Meme kanserinde yeni gelişme! Erken tespit edilirse…

 

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde meme kanserine dikkat çekmek amacıyla hastaneye giriş icra eden 20 yaş üstü bayanlara ve ortalama 5 bin sıhhat çalışanına pembe kurdele takılarak erken tanı ve teşhis için farkındalık oluşturuldu. Bayanlara kurdele takan Meme Radyoloji Uzmanı Dr. Derya Deniz Altıntaş, arkasından bilgilendirme yaparak erken teşhis ve kanser tedavisinin önemini söyledi.

‘Erken dönemde tespit edilirse organ kaybı olmadan tedavi edilir’

Dr. Altıntaş, meme kanserinin erken dönemde tespit edilmesi durumunda organ yitirilmesine niçin olunmadan yaşam standartları değişmeden kolaylıkla tedavi edilebilir bir durum bulunduğunu aktardı. Altıntaş, “Hatta yüzde 95in üstünde tedavi edilebilir bir hastalık. Esasen tarama programlarının oluşturulmasının en büyük amaçlarının biri de erken tanı olması ve tedavi sağlanması. Avrupa ülkelerinden değişik olarak devletimizde meme kanseri birazcık daha erken yaşlarda görülüyor. Dolaysıyla 30 ve 40 yaş içinde kesinlikle yılda bir kere bir ile 3 içinde da olabilir. Klinik muayenelerini yaptırmalarını istiyoruz. Rutin tarama programlarımız 40 yaş üstünde başlıyor. 40 yaşından sonrasında 50 yaş içinde yılda bir kere, 50 yaşından sonrasında 70 yaşına kadar 2 yılda bir mamografi tetkiklerini yaptırmalarını istiyoruz” dedi.

‘Pandemi tedavi ve takip sürecini etkiledi’ 

Meme kanseriyle mücadelede simge haline gelen pembe kurdeleyi hastanede bulunan hanım sıhhat çalışanlarına ve 20 yaş üstü hastaneye başvuran bayanlara armağan ettiklerini ifade eden Dr. Altıntaş şunları söylemiş oldu:

“Bilinçlendirmek adına ve erken tanının önemini vurgulamayı amaçladık. Covid-19 pandemi süreci tüm yaşam alanlarını etkilediği benzer biçimde meme kanseri tarama sistemini, tedavi ve takip sürecini de etkiledi. Maalesef daha ilkin tarama programıyla elde ettiğimiz tespit ve tedavi ettiğimiz hasta grubu bu süreçte Covid-19 riski sebebiyle hastaneye başvurma ya da tarama programına katılmayı ertelemek zorunda kaldılar. Hatta bunun haricinde hastalar memelerinde ellerine kitle gelmesine karşın hastaneye ve doktora gelmeyi ertelediler. Dolaysıyla aslen daha ilkin tespit edip kolaylıkla tedavi edebileceğimiz fazlaca iyi sonuçlar sağlayabileceğimiz meme kanseri bu süreçte tedavisi fazlaca zor ileri evrelerde karşımıza çıktı.

Diyarbakır Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Muhammed Asena da hanımlarda en fazla görülen kanserin meme kanseri olduğuna dikkat çekerek, “Buna bilhassa dikkat çekmek için tüm personelimizle pembe kurdele taktık. İster istemez bir farkındalık oluştu. Her gelen misafirimiz sordu, gene bu tarz şeyleri elimizden geldikçe yaymaya çalıştık. Erkeklere gore yüz kat daha çok görülüyor. Bu kanserin genetik boyutu var. Hedefimiz insanların erken teşhis için tedbir alması” dedi.

 

(Toplam: 1, Bugün: 1 )

Leave a reply:

Site Footer

Sliding Sidebar