Atama kararları Başkan Recep Tayyip Erdoğan‘ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna bakılırsa, Erkan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35’inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’inci maddesi kapsamında görevden alındı.

Erkan, 8 Haziran 2023’te göreve gelmişti. Erkan’ın yerine Temmuz ayından bu yana Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Fatih Karahan getirildi.

Fatih Karahan Kimdir?

1982 senesinde Eskişehir’de doğan Fatih Karahan, 2006 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Sanayi Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 senesinde Pennsylvania Üniversitesi’nde Iktisat alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Emek verme hayatına 2012 senesinde New York Merkez Bankası’nda ekonomist olarak süregelen Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Emekleri Başkanı ve para politikası danışmanı olarak vazife yapmış oldu.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da vazife meydana getiren Karahan, 2022’de Amazon’da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon’da Başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştı.

Erkan, görevden affını istemişti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, tüm pozitif yönde gelişmelere karşın son dönemde şahsına yönelik büyük bir saygınlık suikasti kampanyası düzenlendiğini belirterek, “Bu süreçten akrabalarım ve dahası hemen hemen bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha çok etkilenmemesi için Sayın Cumhurbaşkanımızdan, ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.” ifadesini kullanmıştı.

(Toplam: 1, Bugün: 1 )