A Ulusal Futbol Ekibi, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) hazırlıkları kapsamında yarın Avusturya ile Ernst Happel Stadyumu’nda savaşım edecek. Savaşım öncesi A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vinzenzo Montella, düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunmuş oldu.

“Geçen maçta başlamayan oyuncularla adım atmak isterim”

Macaristan maçına nazaran kadroda değişik değişikliler olabileceğini belirten Montella, “Geçen maçta başlamayan oyuncularla adım atmak isterim. Fakat gene de cesaretli, maçı sonuna kadar kovalayan, yüreğini ortaya koyan takımımızı yeniden görmek isterim. Her hocanın isteği son 20 metrede birazcık daha isabetli olan tarafta bizim olmamızı isterim” ifadelerini kullandı.

Macaristan ve Avusturya’nın oyun tarzlarının değişik olduğuna da dikkat çeken Vincenzo Montella, “İki değişik ekip kurguları değişik fakat baskı yemediklerinde gene oldukça benzer şekilde 3+1 formasyonuyla oyun kurmaya yatkınlar. Bu maç bizim için oldukça mühim bir kontrol. Son 4 maçta yenilmeyen ve gol yemeyen bir takımda bahsediyoruz” diye konuştu.

“Avrupa Şampiyonası’nda en genç ulusal takımlardan biri olacağız”

Montella; Arda Güler, Kenan Yıldız ve Can Uzun’un mental ve fizyolojik durumları hakkında gelen bir soruya, “Kimi zaman unutuyoruz fakat Avrupa Şampiyonası’nda en genç ulusal takımlardan biri olacağız. Hoca olarak daima edinim kazanmalarını yeğliyorum. Hem bizimle zaman geçirip hem de mümkün olduğunda onlara dakika kazandırmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi temel bir detay var kendi kulüplerinde de alan ve süre bulmaları gerekiyor ki gelişebilsinler. Dengelerini kaybetmezlerse geleceği oldukça sağlam olan üç futbolcudan bahsediyoruz. Benim tarafımdan şöyleki bir fikir var bir tek şimdiki süre için değil gelecekte de biz için oldukça mühim oyuncular olacaklar. Antrenmanlarına iyi şekilde devam ediyorlar ve geçen gün de hepsi oynadı” yanıtını verdi.

“Hakan Çalhanoğlu oldukça büyük futbolcu”

Montella, Hakan Çalhanoğlu’ndan da ‘şampiyon’ olarak bahsederek, “Türk basını da görmüş oldu ki son maçta ulusal ekip kariyerindeki en iyi performansını gösterdiğini söyleyebiliriz. Iyi mi bir çok önemli futbolcuyla haiz olduğumuzu tamamımız biliyoruz. Bu şekilde şampiyon futbolcular daima eleştiriye açık oluyorlar. Bazı insanoğlu onların performans vermediğini düşündüğünde daima eleştiri olur, bunun da düzgüsel bulunduğunu düşünüyorum. Tabiri caizse kendisine (Hakan) şampiyon diyorum. Şu sebeple oldukça büyük bir futbolcu. Dünya standardında bir orta saha oyuncusu bulunduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

“En doğru şekilde kararlarımızı vermeye çalışacağız”

EURO 2024 için ideal 11’ini belirleme mevzusunda ne durumda olduğuyla ilgili İtalyan teknik adam, “Dürüst olmak gerekirse tahminde bulunmak oldukça zor. Fazlaca büyük bir futbolcu grubuna sahibiz. Sürem sonu yaklaştığında bazı futbolular neredeyse 60 maç oynamış olacak o yüzden kendi kafanızda ideal bir 11 çağdaş futbolda yoktur. Şu sebeple oynanan maçların seviyesi oldukça değişik. Bir tek 11 futbolcu oynamıyor. Hem zihinsel hem fizyolojik olarak ümit ederim kimsede mesele olmaz ve ona nazaran en doğru şekilde kararlarımızı vermeye çalışacağız” dedi.