Küresel ekonominin faiz indirimlerini ve iktisat politikalarında gevşemeyi yeni yeni konuşmaya başladığı dönemde, 2023’e ilişkin birleşme ve satın alma anlaşmaları, ekonomik görünümün yansımalarını ortaya koydu. Kurumsal finansman, strateji ve yönetim danışmanlığı alanlarında küresel ölçekte hizmet sunan Branchout Türkiye’nin yayımladığı Birleşme ve Satın Almalar Görünümü 2023 raporu, geçtiğimiz senenin trendlerine ışık tuttu.

Rapora bakılırsa küresel ölçekte birleşme ve satın alma işlemlerinin son 10 senenin en düşük seviyesini gördüğünü ve 3,1 trilyon dolar olarak gerçekleştiğini belirten Branchout Türkiye Kurumsal Finansman ve Strateji Lideri Kürşat Doğan, “Bu hacim, bundan önceki senenin %12 altında. Geçtiğimiz 10 senenin en parlak periyodu olarak kabul edilen 2021’e kıyasla ise % 48’lik bir performans düşüşüne işaret ediyor. Bu durumun temel sebepleri içinde küresel ekonomideki enflasyonist ortam, yüksek faizler ve finansmana erişimdeki zorluklar öne çıkıyor. Genel görünümde ilk beş sırayı ABD, Çin, Birleşik Krallık, Japonya ve Hindistan oluşturuyor” dedi.

İşlem hacmi tahmini 7,9 milyar dolar seviyesinde

Küresel görünüme ilişkin detaylı veriler sunulan raporda, Türkiye’deki birleşme ve satın alma anlaşmalarının karnesine de yer verildi. Rapora bakılırsa, 2023’te Türkiye’de birleşme ve satın alma işlem hacmi 3,3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Açıklanmayan işlemler için tahmin yürütüldüğünde, hacmin 7,9 milyar dolara çıkabileceği açıklandı. İşlem adetleri bundan önceki yılla benzerlik gösterirken, stratejik yatırımcı işlemleri 248, finansal yatırımcı işlemleri ise 272 tane olarak kaydedildi.

Finansal yatırımcı işlemlerindeki küresel azalmanın Türkiye’ye de yansıdığını, buna karşın stratejik yatırımcıların işlem adetlerinde artış gözlemlendiğini kaydeden Kürşat Doğan, “Toplam 520 işlem içinde Koç Grubu’na ilişkin TOFAŞ’ın Stellantis Otomotiv’i 445 milyon dolara devralması, Getir’in ortalama 500 milyon dolara karşılık gelen bir kısım hissesinin Mubadala Investment, G Squared, Revo Capital ve Michael Moritz tarafınca satın alınması, Rusya merkezli PJSC Tatneft’in Aytemiz’in tamamını 336 milyon dolara satın alması işlemleri öne çıktı. 2023’te 1 milyar doları aşan bir işlem gerçekleştirilmedi ve en büyük işlemler, 500 milyon dolar seviyesinde kaldı” diye konuştu.

En büyük yabancı işlem hacmi finansal yatırımcılardan

Türkiye’de 2023’te meydana gelen 520 işlemden 419’unun altında yerli, 83’ünün yabancı ve 18’inin yerli ve yabancı ortak imzaları olduğuna dikkat çeken Branchout Türkiye Kurumsal Finansman ve Strateji Lideri Kürşat Doğan,

“2023’ün en büyük yabancı kökenli işlem hacmi, finansal yatırımcılar tarafınca gerçekleştirildi. Toplam işlem hacmi içinde yerli yatırımcılar 1,34 milyar dolar ile %41, yabancı yatırımcılar 1,29 milyar dolar ile %40 hisse aldı. Getir ve Aytemiz anlaşmalarının yanı sıra, yabancı yatırımcıların yerli şirketlere yönelik birleşme ve satın alma girişimlerinde Birleşik Krallık merkezli Volex ile Murat Kablo anlaşması, Al Rawabi United Tüm ortaklık Company ile Burgan Bank anlaşması ve Univar Solutions ile Kale Kimya anlaşması öne çıktı. En büyük yabancı kökenli işlem hacmi, finansal yatırımcılardan geldi” ifadelerini kullandı.

2024te zorluklara karşın finansmana erişim kolaylaşacak”

Raporda sektörel kırılımlara da yer verilirken, en oldukça işlem 264 anlaşmayla teknoloji, medya ve telekomünikasyon (TMT) sektöründe görüldü. TMT’yi finansal hizmetler, enerji, maden ve petrol, perakende ve tüketici ürünleri ve endüstriyel üretim, otomotiv ve kimya sektörleri izledi. İşlem hacmi bakımından değerlendirildiğinde ise 900 milyon dolarlık hacimle endüstriyel üretim, otomotiv ve kimya sektörü en büyük hacmi elde etti.

2024’ün şirketlerin finansman kaynaklarına erişiminin bir seviyede kolaylaşacağı, sadece ekonomik ve politik dalgalanmaların devam edeceği bir yıl olacağını belirten Kürşat Doğan sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Küresel olumsuzluklara karşın, Türkiye’ye yönelik yatırım iştahının artması ve girişim ekosisteminin gelişmesi umut verici. 6 Şubat depremleri ve genel seçimler şeklinde işlem hacimlerini etkileyen gelişmelere tanıklık eden Türkiye, her koşulda girişim ekosisteminin geliştirilmesine yönelik stratejik adımları ve artan işbirlikleri açısından yabancı yatırımcılar için cazip bir bölge olma hususi durumunu koruyor. Kurumsal finansman, strateji ve yönetim danışmanlığı alanlarında beraber bir gelecek yaratmak bakış açısıyla hizmet veren Branchout olarak, finansal ve stratejik yatırımcıların Türkiye pazarındaki dinamikleri ve fırsatları bu perspektifle değerlendirmelerini öneriyoruz. Branchout Türkiye Birleşme ve Satın Almalar Görünümü 2023 raporumuzun ekosisteme yararlı olmasını diliyoruz.”