Eğer geçtiğimiz hafta eski adıyla Twitter, yeni adıyla X’te zaman geçirdiyseniz, ister istemez meşhur YouTuber MrBeast’in videosuna denk gelmiş olabilirsiniz. Bundan dolayı kendisi X’e ilk kez video yükledi ve toplumsal medya platformu da popüler YouTuber’ın bu hareketini değerlendirmekte gecikmedi. Video birçok kişinin karşısına MrBeast’i takip etmiyor olsa bile çıktı.

MrBeast, açıklamasında videoyu yüklemesinin, YouTube kazancını X’ten kazanacağı parayla karşılaştırmak bulunduğunu, kazancını da her insana açık şekilde paylaşacağını duyurmuştu. Hakikaten de meşhur YouTuber söylediğini yapmış oldu.

MrBeast’e bakılırsa X’in analitik verileri, videodan toplamda 263.655 dolar kazanacağını gösteriyor. İçerik üretici bu bilgiyi dün hesabından attığı bir Tweet’le paylaşmış olduğu ekran görüntüsüyle beraber duyurdu.

YouTube’a bakılırsa ne kadar fark ediyor?

Temmuz 2023’te MrBeast, X’teki paralı üyelerine, son olarak çekmiş olduğu YouTube videosunu 5 günde 77 milyon izlettikten sonrasında toplamda reklam geliri olarak 167 bin dolar kazandığını açıklamıştı.

Bu haberi yaptığımız sırada MrBeast’in X’te paylaşmış olduğu video toplamda 161 milyon izlenmeye ulaşmış durumda. Bu da YouTube videosunun ortalama iki katına denk geliyor. Sadece izlenmeler iki katı olsa bile, MrBeast’in X’ten kazanılmış olduğu para, YouTube’dan kazandığına bakılırsa bir tek 100 bin dolar daha çok.

Bu gelir istatistikleri ne anlama geliyor?

Doğal burada YouTube ve X’in ölçümlerindeki farklılıkları da dikkate almak da gerekiyor.

Mesela X’in izlenme sayısı bir tek videonun izlenme sayısı değil. Twitter X olmadan ilkin şirket, video izlenmelerini iyi mi saydığını kamuoyuna açıklamıştı. Sadece Mayıs 2023’te Musk, videolu gönderilerdeki halka açık metrikleri kapatma sonucu aldı. Şu an bir tek bu verilere videoyu paylaşan hesap sahibi erişebiliyor. Halka açık olan sayı bir tek gönderinin görüntülenme sayısı olarak görünüyor. Doğrusu videoyu asla izlemeyenler de sayılmış oluyor.

157 milyon izlenmenin hepsi izlenme değil, bir tek gönderinin görüntülenmesi. Bu da bir gönderinin herhangi bir kullanıcının karşısına çıkması da rakama eklenmesi anlamına geliyor.

Bununla beraber MrBeast’in paylaşmış olduğu ekran görüntüsündeki arayüz, bir çok kullanıcıya açık olmayan değişik bir arayüz.

X’in kullananların platformun paralı onaylanmış üye hizmeti olan X Premium yada X Premium+’a üye olduktan sonrasında başvurabilecekleri bir para kazanma programı bulunuyor. Bir kullanıcı programa kabul edildikten sonrasında, öteki doğrulanmış (haliyle para ödeyen) üyelerin, kullanıcının kendi gönderilerine atılan yanıtlarda görüntüledikleri reklamların sayısına bakılırsa kazanç sağlayabiliyor.

Eğer reklam paylaşım geliri için bir kullanıcı onaylanırsa, “Para Kazanma” sekmesi etken hale geliyor ve her iki haftada bir (ya da parayı çekecek kadar kazandıklarında) ne kadar kazanç elde edilmiş olduğu görünebiliyor. Sadece MrBeast’in ekran görüntüsü {hiç de} bu sekmenin orijinaline benzemiyor.

MrBeast’in paylaşmış olduğu görüntü daha fazlaca X’in analitik sayfasına benziyor. Sadece bir çok kullanıcının MrBeast benzer biçimde analitik sayfasında bir “gelir” sekmesi yer almıyor.

Büyük olasılıkla MrBeast’in videosundaki “pre-roll” video reklamları, X’in Amplify programının bir parçası. Amplify programı çoğu zaman büyük marka hesapları ve seçili kullananların, videolarından ilkin oynatılan reklamlardan gelir elde etmesini elde eden bir program. Bu programda olanlar için sunulan arayüz de MrBeast’inkiyle neredeyse aynı.

MrBeast başardı, fakat siz büyük olasılıkla başaramazsınız

MrBeast’in bu benzersiz durumunun haricinde YouTube’un en popüler içerik üreticisinin de X’teki öteki üyelerin haiz olmadığı başka fazladan hakları bulunduğunu da belirtelim.

İçerik üretici, reklam verenlerin videonun ilgisini farkettiklerini, bu yüzden videosunda gösterilecek reklam satın aldıklarını, böylece izlenme başına gelirinin düzgüsel bir kullanıcının yaşayacağından fazlaca daha yüksek bulunduğunu söylemiş oldu.

Fakat bu işin bir tek bir kısmı. Dahası da var.

Musk geçtiğimiz dönemde X’le ilgili olarak vizyonunda olduğu kabul edilen video odağını enginleştirmek için platforma fazlaca daha çok YouTube içerik üreticisini ve podcast yayıncısını çekmeye çalışıyordu.

Başta gerçek adı Jimmy Donaldson olan MrBeast’in, içeriklerini X’e yükleme mevzusunda çekimser kalmış olduğu ve YouTube’un içerik üreticilere ödemeleriyle X’in yarışamayacağını düşündüğünü belirtmişti. Görünüşe bakılırsa geçtiğimiz hafta bu durum değişti ve MrBeast eski bir YouTube videosunu 15 Ocak’ta platforma yüklemiş oldu.

O zamandan bu yana MrBeast’in gönderisi resmi X hesapları, Elon Musk ve X’in reklam platformu tarafınca dur durak bilmeden ön plana çıkarılıyor.

Açıkça görülüyor ki platform, MrBeast’e herhangi bir X kullanıcısına davranılmış olduğu benzer biçimde davranmıyor. Aslolan probleminin cevabı ise gizemini koruyor: MrBeast içeriklerini X’e kaydıracak mı?


Matt Binder’ın makalesini Özgür Yıldız Türkçeleştirdi.