[ad_1]

Kamuajans.com – Dünya üzerinde kullanılan 2 takvimden biri olan hicri takvimde Peygamber efendimizin Mekke’den Medine’ye hicretinin başladığı zamanı takvimin 1.günü kabul edilmiştir. Bu takvimde ayın hareketlerinin baz alınmasından dolayı hicri-kameri olarak adlandırılır. Ve hicri takvimin 1. ayı olan muharrem ayının 1. günü müslüman toplumunun yılbaşı olarak kutlanır.

Müslümanların yılbaşı olarak kutlanan hicri yılbaşı hicri takvime göre Zilhicce ayının son gecesini Muharrem ayının birinci gününe bağlayan gece kutlanır. Bu önemli gecede İlahiler namaz ve dualar ile en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir. 2018 Yılı Hicri Yılbaşı 11 Eylül 2018 tarihindedir.Hicri Yılbaşında oruç tutmak hakkında bir Hadis-i Şerifte şöyle bahsedilmiştir.

Zilhicce’nin sonuncu günü ile Muharremin birinci günü (yılbaşı günü) oruç tutan, geçmiş yılı oruçla bitirip, yeni yıla oruçla başlamış olur. Allâh Teâlâ o orucu onun elli yıllık günâhına keffâ-ret eder.’ buyuruluyor. (Gunye 2/54)

Ayrıca Hicri Yılbaşında okunması gereken dua ise Peygamber Efendimiz tarafından belirtilmiştir.

“Bismillâhirrahmânirrahîm. Elhamdü lillahi Rabbil-âlemîn. Ves-salâtü ves-selâmü alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ecmaîn. Allahümme Entel-Ebediyyül-Kadîm. El-Hayyül-Kerîm. El-Hannânül-Mennân. Ve hâzihî senetün cedîdetün, es’elüke fîhel’ısmete mineş-şeytânir-racîm, vel-avne alâ hâzihin-nefsil-emmâreti bis-sûi vel-iştigâle bimâ yukarribünî ileyke, yâ zel-celâli vel-ikrâm, bi-rahmetike yâ erhamer-râhimîn. Ve sallallahü ve selleme alâ seyyidinâ ve nebiyyinâ Muhammedin ve alâ âlihî ve sahbihî ve Ehli beytihî ecmaîn.”

Manası İse

Rahman ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla.. Hamd, âlemlerin rabbi olan Allâh’a mahsustur. Salât ü selâm da Pey-aamber Efendimize, ehl-i beytine ve bütün ashabına olsun. Ey Rabbim, sen ebedî, ezelî, hayy, kerîm, hannân, mennânsın. Bu gelen, yeni bir yıldır. Ya Rabbi, kovulmuş şeytanın şerrinden bu yıl muhafaza olmayı istiyorum. Ve içimde, bana kötülüğü emreden nefsimle mücadelemde senden yardım diliyorum. Beni sana yaklaştıracak meşguliyetleri bana nasîb et, ey celâl ve ikram sahibi Rabbim. Rahmetinle, ey Merhametlilerin en merhametlisi… Efendimiz Muhammed-sallâllâhu aleyhi ve sellem-‘e, onun âline, ashabına ve bütün ehl-i beytine salât olsun..

Ayrıca Muharrem Ayının 10. Günü yani Hicri Yılbaşı’ndan 9 gün sonrası aşure günü olarak kutlanmaktadır. 

Kamuajans.com/ÖZEL[ad_2]

Source link

(Toplam: 33, Bugün: 1 )